Fujifilm FinePix X30

CMOS
Formát snímače
2/3

• , zakoupeno v FUJIfoto.cz

• Perfektní zpracování + retro design (velice příjemná je i třeba krytka objektivu, která je z kovu a uvnitř má sametku)
    • Výborná ovladatelnost a rychlost reakcí
    • Mechanický objektiv s výbornou světelností a optickými vlastnostmi
    • Optická stabilizace (až 4 ev)
    • Skvělý hledáček se skoro až profesionálními parametry
    • Výklopný display
    • Wifi konektivita (možnost také dálkového ovladani z telefonu)
    • Baterie s velkou kapacitou (500 snímku na nabití neni problém a dostanete se leckdy i mnohem dál)
    • Nabíjení přímo ve foťáku z micro usb (nabíječka či power banka je vždy po ruce)
    • A to nejdůležitější - fotky v barvách Fuji (hlavně jsem unešen z profilu Classic chrome, který je digitální imitací mého oblíbeného filmu Kodachrome)
    • Sice je zde možnost fotit do rawu, ale z foťáku lezou tak nádherné jpgy, s velkým dynamickým rozsahem, že je to v podstatě zbytečné.
    • Samozřejmě, že by takovému přístroji v dnešní době slušel čip alespoň 1palcový, ale to už by se snad až příliš blížil dokonalosti.
    • Trochu vyšší míra šumu, ale do iso 800 absolutně netřeba řešit a v pohodě použitelné je i iso 1600 (vzhledem k světelnému objektivu a výborné stabilizaci však vysoké iso není skoro potřeba)

Krásný klenot, který má (přes počátečníí zklamání některých uživatelů, hlavně kvůli menšímu čipu), velkou šanci stát se časem legendou a možná až sběratelskou záležitostí, podobně jako Leica Digilux 2.
    S takovým náčiním v ruce je prostě focení velká radost

• , zakoupeno v Megapixel.cz

• zatím nejlepší kompakt, jaký ksem za tuto cenu držel v ruce. Rychlý, přesné ostřeni, po velmi krátké době se intuitivně ovládá
    • -

i když se jedná o relativně starší model, stále to je velmi dobrý fotoaparát za přijatelnou cenu

• Perfektní druhý foťák k SLR

Typ snímače
CMOS
Formát snímače
2/3

Fotoaparát X30, jenž představuje již třetí generaci, staví na úspěchu přístrojů X20 a X10 a obsahuje nové funkce a vylepšení, díky nimž je s ním radost pracovat. Fotoaparát X30, jenž představuje již třetí generaci, staví na úspěchu přístrojů X20 a X10 a obsahuje nové funkce a vylepšení, díky nimž je s ním radost pracovat. Pořizuje vysoce kvalitní snímky pomocí velkého 2/3palcového snímače X-Trans CMOS II.

Objektiv má vynikající světelnost f/2,0-2,8 a 4násobný optický zoom, který slibuje vysoké optické rozlišení v celé škále od širokoúhlého nastavení 28 mm až po teleobjektiv 112 mm. Má nově vyvinutý Real Time hledáček – největší a nejrychlejší hledáček s největším rozlišením ve své třídě a výklopný, 3palcový LCD displej s 920 000 body.

Nový ovládací kroužek plus dodatečná, konfigurovatelná funkční tlačítka přinášejí lepší ovládání i rychlejší operace, kromě toho se rovněž zlepšila výdrž baterie, která umožňuje fotoaparátem zachytit přibližně 470 snímků na jedno nabití.

• Výborná ovladatelnost a rychlost reakcí
    • Mechanický objektiv s výbornou světelností a optickými vlastnostmi
    • Optická stabilizace (až 4 ev)
    • Skvělý hledáček se skoro až profesionálními parametry
    • Výklopný display
    • Wifi konektivita (možnost také dálkového ovladani z telefonu)

S takovým náčiním v ruce je prostě focení velká radost

• -

• Perfektní druhý foťák k SLR

• , zakoupeno v Electro World

• El. hledáček, výklopný display, ruční ostření, ruční zoom, velmi dobře se drží, není zbytečně titěrný, ani veliký. Dostačující rozsah zoomu pro běžné focení.

Doporučuji.

• malé rozměry
    • mechanický zoom
    • objektiv s dobrou světelností
    • elektronický hledáček
    • programovatelná tlačítka a prstenec
    • možnost dokoupit další příslušenství (sluneční clona filtry, blesky, mikrofony a další)
    • tohle všechno zabaleno do krásného retro vzhledu (i když X20 byl hezčí díky průhledovému hledáčku)
    • pro někoho elektronický hledáček
    • hledáček by mohl být víc na kraji
    • tlačítko nahrávání videa
    • dost drahé příslušenství v porovnání s cenou samotného fotoaparátu

Po předchozích zkušenostech s Nikonem D3100 který byl skvělým fotoaparátem jsem chtěl změnu - kompakt s podobným výkonem a malými rozměry. Našel jsem jasného kandidáta Fujifilm X30. Naprosto perfektní je manuální zoom, rychlé ostření a programovatelná tlačítka. Zprvu jsem si chvilku musel zvyknout na malé rozměry těla a rozložení tlačítek. Ocenil bych kdyby byl hledáček ještě blíž ke kraji těla fotoaparátu. Výklopný displej OK. Jako bonus je ten krásný retro vzhled.

• , zakoupeno v digi-eshop.cz

• Zatím bylo málo příležitostí všechno vyzkoušet, tak jen z toho mála se zdá že je to určitě dobrá koupě. Výstup patří k těm nejlepším v kategorii.
    • Zatím nic

• Téměř vše.
    • Výborný grip
    • Ostření za běžných podmínek bleskové
    • Sladěná optika - velmi příjemný chod
    • Možnost opravdu detailního nastavení(pro někoho spíš negativum) - kdo nevyužije má pořád automat
    • Fotoaparát má dle mě nejlepší automatický režim ve své třídě
    • Wi-Fi je neskutečná výhoda + výborný program na Android
    • Drahé kožené pouzdro (naštěstí na aliexpresu za 330kč cca)
    • Při náročných expozicích s odlesky horší AF
    • Nemá dotykový display
    • Možná až moc efektů a režimů - chápu ovšem, že tímto Fuji míří i na rodiny, ne jen na sektor lidí, co si fotku upraví sami v PC
    • Slabší video i zvuk - pro lepší zvuk to chce ztišit input, či rovnou pořídit Rode exterák, moc nechápu proč tam nedali nativní limiter

Souhlasím plně s recenzemi uživatelů: Sakini a Sidney

Méně přehledný návod (kdo není úplně dutý, tak se podívá na video návody na youtube a je v pohodě)
    Srovnával jsem s Canon Powershot sérií a Sony RX100 sérií. Jelikož mě video moc nezajímá, tak jsem rovnou Sony vyřadil. Canon byl zase hodně pomalý. Nejvíc mi sedla Fuji - v automatu rychlá, jednoduchá a precizní. Sice jsem chtěl Wi-Fi, EVF a saně na blesk, takže Fuji mělo do začátku navrch, ale kdyby mě zklamala, tak bych si ji určitě nekoupil.

• , zakoupeno v Oehling CZ

• - tento fotoaparát jsem si pořídil jako alternativu nikoli náhradu k zrcadlovce, abych ho mohl nosit stále s sebou
    • - neočekával jsem kvalitu výstupu zrcadlovky, ale požadoval jsem kvalitní hledáček, ruční nastavení, RAW, rozumný rozsah ohnisek, příjemné ovládání a kvalitní výstup, to vše za přijatelnou cenu asi do 12000 Kč, všechny tyto požadavky přístroj splňuje
    • nepochopitelné, proč výrobce použil nestandartní průměr závitu pro filtr 40 mm!
    • Další nevýhody nepovažuji za příliš podstatné, protože přístroj je pro mne jen alternativou k zrcadlovce a některé nevýhody se dají řešit nákupem levného příslušenství např. na Ebay. Jsou to:
    • - nemožnost nabíjení baterie mimo přístroj - objednal jsem externí nabíječku i náhradní baterii
    • - krytka objektivu je sice perfektní pro zakrytí objektivu ve vypnutém režimu, ale nedá se použít v pohotovostním. Zkusím řešit objednanou krytkou 40,5 mm
    • - stativový závit mimo osu objektivu - asi nešlo jinak konstrukčně řešit vzhledem k zachování co nejmenších rozměrů
    • - expoziční bracketing jen maximálně +- 1 EV.
    • - není režim Bulb.
    • - přivítal bych kratší minimální ohnisko např. 24 mm ekv.

Přes uvedené (a nepodstatné) nedostatky, považuji tento přístroj za velmi kvalitní produkt zejména z hlediska poměr cena/výkon a to i vzhledem k ostatní konkurenci. Je třeba si uvědomit, že zlepšení některých technických parametrů, kterých tento přístroj nedosahuje např. větší čip, větší rozlišení, větší rozsah ohnisek je vykoupeno mnohem vyšší cenou.

• , zakoupeno v FUJIfoto.cz

• Rozměry, ovládací prvky, možnosti nastavení. Především ale úžasný elektonický hledáček včetně možnosti zobrazit histogram! Skvělá výdrž baterie.
    • Menší snímač.

Na cesty, reportáž i pro náročnějšího fotografa. Rozhodně doporučuji.

• , zakoupeno v CEWE FOTOLAB

• Nádherné fotografie, snadné ovládání, možnost wifi přenosu fotografií.

Fotografie, které jsem pořizovala mobilem s 13 ti Mpx fotoaparátem, se s výstupy z tohoto fotoaparátu nedají srovnat. Zvláště fotografie uvnitř focené mobilem se nedaly téměř použít. V současné době mám krásné snímky uvnitř i bez využití blesku, nádherné jsou také macro fotografie. Rychlé ostření, celá řada nastavení. Wifi přenos funguje úplně bezproblémově. Nainstalovala jsem si aplikaci z Obchodu Play, prohlédnu si fotky z fotoaparátu přes tablet a vyberu pouze ty, které chci stáhnout. Z některých recenzí jsem získala pocit, že je s tím snad nějaký problém, ale není to pravda.
    Super je výklopný displej, také zoomování prstencem okolo objektivu a tak dále.
    Ovládání je jednoduché, nikdy jsem nevlastnila fotoaparát zn. Fuji, přesto jsem okamžitě věděla, jak s ním.
    Trochu jsem se bála hmotnosti fotoaparátu, ale je to ok. Je to kus foťáku, chce to malinko větší pouzdro díky vystouplému objektivu. Ale perfektně se drží a nosím jej celý den zavěšený kolem krku a že bych cítila, že je těžký, tak to ani náhodou.
    K narozeninám jsem dostala knihu o fotografování a tak bych chtěla postupně vyzkoušet všechny možnosti, které tento fotoaparát nabízí.
    A co se týče výdrže baterie, tak na jedno nabití jsem cvakala snímky tři dny, a v pohodě.