Panasonic Lumix DMC-LX15

• Překvapivě solidní výdrž baterie
    • Nepodporuje externí mikrofon
    • Stativový závit blokuje přístup k baterii/SD kartě
    • Kluzký povrch bez pořádného gripu

Po mnoha letech používání velké a těžké zrcadlovky, videokamery, outdoorových kamer a slušného fotomobilu jsem se rozhodl zainvestovat do kompaktního zařízení, které by víceméně zvládlo vše, co všechny výše zmíněné hračky. Dlouho jsem zvažoval koupi dražšího kompaktu od Sony, ale nakonec jsem se vydal cestou menší investice v lepším poměru cena/výkon. A udělal jsem dobře.

Začnu netradičně nevýhodami tohoto kompaktu, se kterými pokud od začátku počítáte tak jako já, tak vám zase až tolik vadit nebudou. V první řadě jde o chybějící podporu externího mikrofonu. V recenzích jsem slýchal, jak je interní mikrofon mizerný, ale v reálu to vůbec není špatné. Ba naopak, je to lepší, než jsem čekal. Zvuk v interiérech trpí drobnou ozvěnou a hlubším podáním, nicméně zní to realisticky a plně to odpovídá prostředí, ve kterém jste. Venku zase mikrofon pobere i mírnější větřík, což lze ale vykompenzovat nalepením "ochlupení" přes záznamové otvory a zapnutím redukce větru v nastavení. Foťák používám při natáčení tenisových tréninků a zvuk je v tomto ohledu plně dostačující, dokonce zaznamená i vzdálenější hlas, což mi plně vyhovuje. Není to studiová kvalita ani omylem, ale bohatě to stačí. Pokud je čistota zvuku vaší prioritou, podívejte se raději po speciálních kompaktech pro vlogování od Sony, za které si ale připlatíte.

Druhým nedostatkem tentokrát ergonomického směru je fakt, že pokud chcete vyměnit baterii nebo vyndat SD kartu a máte foťák na stativu se stativovou podložkou, tak ji musíte nejdříve odšroubovat. Závit je zkrátka umístěný tak nešikovně, že blokuje otevírání bateriových dvířek. Ale opět platí, že to není nic neřešitelného nebo tragického. Zkrátka musíte mít po ruce třeba minci, se kterou podložku odšroubujete.

Třetím nedostatkem budiž "klouzavost" foťáku v ruce. Silně doporučuji mít foťák na šňůrce na ruce. Šňůrka je v balení a foťák má ouška pro její protažení na obou stranách, takže ji může používat jak pravák, tak levák. Klouzavost lze vyřešit vytvořením umělého gripu na pravé straně ze stříbrné pásky (duct tape). Zkrátka ji nachmoustáte do požadovaného tvaru, vytvoříte obloukový grip jaký potřebujete a pěkně nalepíte. Hned máte větší jistotu v úchopu. Lze také použít kožený odřezek např. z pásku, který opět nalepíte na tělo tak, aby se vám foťák lépe držel.

A nyní pojďme konečně k výhodám kompaktu Made in Japan. Obrazová kvalita je fantastická. Pro běžné focení objektů na bližší vzdálenost naprosto ideální, díky poměrně širokému záběru. Makro od 3 cm je vynikající. Světelnost senzoru nemá téměř konkurenci, takže pořídíte velmi slušné fotky i za šera. V čem foťák přímo exceluje a je to jeden z hlavních důvodů, proč jsem si jej pořídil, jak kvalita videa. Natáčím převážně ve FullHD 60 snímků za vteřinu a detaily jsou neuvěřitelné. Když to srovnám se svojí videokamerou také od Panasonicu, tak video z tohoto prcka je ostřejší, čistější a světlejší. Autofokus také funguje docela spolehlivě. Sice má občas tendenci neustále přeostřovat, ale pokud foťák používáte na video jako já téměř výhradně ze stativu, tak to není problém. Stabilizace je taky slušná, nicméně myslím, že nefunguje v režimu 4K. Osobně mi to nevadí.

Závěrem. Kdo dnes tvrdí, že kompakty jsou již dávno mrtvé, tak se šeredně plete. Kvalita fotek a videa je na úplně jiné úrovni oproti mobilům. Pokud tedy nemáte nejnovější iPhone nebo Samsung, které ale stojí dvojnásobek a mají celou řadu nedostatků a hlavně výrazně menší množství nastavení. Díky poměrně malým rozměrům tento kompakt beru všude s sebou. Na dovolenou, pěší tůry, do hospody na pivo, na srazy atd. A vím, že vždy pořídím velmi kvalitní fotky a video, které zkrátka má již od prvního pohledu větší hodnotu a působí mnohem "bytelnějším", plnějším a kvalitnějším dojmem. Tento kompakt doporučuji každému, kdo hledá jedno zařízení, které umí v zásadě vše, co běžný člověk potřebuje. Tento drobný Japonec je zkrátka all-in-one řešení pro každou příležitost a pokud mu odpustíte těch pár much, tak jej budete zbožňovat.

Nemám patřičné zkušenosti.
    Prozatím :+ intuitivní menu, velice kvalitní sklo
    - malá výdrž baterie

• Rychlost.

Měla jsem fotoaparát stejné značky z roku 2005.

Typ fotoaparátu
Výška
60 mm
Hloubka
42 mm

Prvotřídní kompaktní fotoaparát se světelným objektivem LEICA DC 24-72mm f/1.4–2.8, velkým 1“ snímačem, dotykovým displejem a technologií 4K nabízí neuvěřitelný obrazový výkon v mimořádně malém těle. Panasonic Lumix DMC-LX15 je prvotřídní kompaktní fotoaparát se světelným objektivem Leica DC Vario-Summilux 24-72mm f/1.4–2.8, s velkým 1“ snímačem, dotykovým LCD displejem s výklopnou "selfie" konstrukcí, s Wi-Fi konektivitou, 5osou optickou stabilizací obrazu HYBRID O.I.S a technologií 4K. Objevte i vy profesionální obrazový výkon v mimořádně kompaktním těle, které se hravě vejde do každé kapsy.

Objektiv F1.4–2.8 LEICA DC v malém těle

Kreativita při fotografování závisí na světle a začíná u objektivu. Tento křišťálově čistý model F1.4–2.8 24–72mm LEICA DC VARIO-SUMMILUX zachytí jemné detaily i za špatných světelných podmínek a fotografiím dodá překrásný efekt bokeh. Díky lesklému tělu kapesní velikosti model LUMIX LX15 lehce zachytí krásy všedního života.

Vynikající kvalita snímků – 1palcové čidlo a procesor Venus Engine 1palcový sensor High Sensitivity MOS s 20,1 megapixely pořizuje vysoce kvalitní snímky s úžasnými detaily. Díky bohatému světlu také dodává působivý efekt bokeh. Kombinace snímače MOS s vysokou citlivostí a procesoru Venus Engine je zárukou záznamu s vysokou citlivostí max. ISO12800 (rozšířený režim ISO 25600) a špičkové kvality obrazu, která překonává limity kompaktního fotoaparátu.

Video v kvalitě 4K. Život v živých podrobnostech

Při sledování filmů či úpravě videa přináší rozlišení 4K divákům mnohem intenzivnější zážitek. Jeho nativní rozlišení 3840 × 2160 je čtyřikrát vyšší než Full-HD, takže reprodukuje mnohem vyšší úroveň detailů.

Při záznamu videa v režimu 4K používejte kartu s označením UHS Speed Class 3.

Přímé a intuitivní ovládání

Kroužek clony umožňuje přímé a intuitivní ovládání clony.

Dvojité ovládání kroužku a zadního kolečka také reaguje na vaše záměry při fotografování. Navíc vám přináší hladké ruční ovládání rychlosti závěrky, zoomu a ostření a lze ho přizpůsobit pro vaše oblíbené nastavení.

Výklopný monitor flexibilní jako vy

Velký 3palcový statický dotykový monitor s rozlišením přibližně 1 040 000 bodů se vyklápí nahoru o 180 stupňů. Umožňuje dynamické vytváření uměleckých snímků pod nízkým úhlem, jako když fotografujete téměř na úrovni země, a je velmi praktické pro fotografování selfie. Jakmile monitor vyklopíte, automaticky se provedou optimální nastavení pro selfie.

Nezapomenutelné momenty s funkcí 4K PHOTO

Díky technologii 4K uvnitř fotoaparátu LUMIX LX15 vám funkce 4K PHOTO umožní zachytit dokonalý okamžik ve 30 snímcích za sekundu a vybrat nejlepší fotografii po vyfocení. Vyfoťte, vyberte a uložte. Díky režimu 4K PHOTO fotoaparátu LUMIX LX15 pořídíte skutečně nezapomenutelné momentky.

Fotografujte okamžitě a zaostřujte později

Představte si, že byste mohli rozhodnout, co přesně chcete zaostřit, dokonce i po pořízení fotografie. S funkcí Post Focus to pro vás bude hračka. Jednoduše zachyťte scénu, zkontrolujte snímek a klepněte na část fotografie, kterou chcete mít zcela ostrou. Je to jednoduché, ohromující a vše uvnitř fotoaparátu.

Podívejte se, kde můžete produkt koupit:

Skladem • 1 variantaZdarma96 % • 112 recenzíDalší informace

• Kluzký povrch bez pořádného gripu

Nemám patřičné zkušenosti.
    Prozatím :+ intuitivní menu, velice kvalitní sklo
    - malá výdrž baterie

• Hezké fotky památek, krajiny. Pro ty, co rádi nastavují parametry, tedy pro zkušené je i manuální nastavení. Proto, že má výtečnou světelnost objektivu, velký čip a je kovový jsme se pro něj rozhodli.
    • Jsem zvyklý držet z vrchu a tam je zrovna vysouvací blesk. Než nastavím parametry tak to, co jsem vyfotit chtěl je pryč.
    • Má nepřeberné množství funkcí a nastavovat stále jiné parametry a hledat je každou minutu schované ve foťáku v jeho útrobách při dalším focení mě opravdu nebaví.
    • A málokde ho mají na prodejnách. Nemůžete si ho jak se říká osahat.

Doporučuji pro zkušené.
    Nedoporučuji lidem, kteří tomu málo rozumí a nechtějí si lámat hlavu jako já. Pro dítě se nehodí vůbec, proto jsem jej vrátil. Škoda, že není na trhu foťák na automat s velkým čipem a s dobrou světelností jako má tento Panasonic LX 15, ale za rozumný peníz.
    Proč platit za funkce, které nevyužiji jako laik? I my chceme hezké kvalitní fotografie, ale výrobci na to nemyslí.

• Podívejte se, kde můžete produkt koupit:

Skladem • 1 variantaZdarma96 % • 112 recenzíDalší informace

• Rychlost.

Měla jsem fotoaparát stejné značky z roku 2005.

• , zakoupeno v Alza.cz

• malý a skladný
    • 4k videa
    • krásné fotky

• , zakoupeno v K24.cz

• 1.4 světelnost objektivu
    • 1 palec čip
    • funkčními nastaveními použitelný zoom až 6x (pro kvalitu fotek 10mpx cca 8x) - jde teda i víc, ale to už nastupuje ryzí digitální zoom, a ten je (klasicky) nepoužitelný
    • makro od 3 cm, což je luxus (vzácnost mezi foťáky s velkým čipem, platí obecná rovnice čím větší čip, tím vzdálenější makro)
    • dobré ovládání (jednoduché, pamatuje si všechny detaily i po vypnutí, přenositelnost napříč režimy - např. zvoleným filtrem jde i natáčet videa)
    • malý skladný (ale pro hromotluka s lopatami místo ruk až moc)
    • tichý & rychlý
    • hodně filtrů na focení, nechybí můj oblíbený "vyber barvu, ta jediná bude barevná, zbytek fotky bude černobílý"
    • dotykový displej (původně jsem si říkal na co, ale je to velmi praktické při ostření - když je problém a zaostřuje se třeba na pozadí a ne to co chci - stačí ťuknout na dané místo v záběru které chci a hned přeostří)
    • dobíjení přes klasik usb nabíječku (tzn. není nutné sebou vláčet externí nabíječku, jak mají některé foťáky, do kterých se baterka dává nabít)
    • Baterka by mohla vydržet déle
    • Nabíjecí konektor je schován za otevírací krytkou, nechci malovat čerta na zeď, ale moc trvalé to asi nebude, se časem urve nebo přestane držet zavřené
    • pro větší pazouru horší ovládání (zejména jednou rukou), ale dá se to přežít

Hledal jsem kvalitní foťák na praktické nošení (v bundě, kolo brašně atp), tím padly všechny co mají externí (tj. nezasunovatelný) objektiv.
    Po filtru na co největší čip a alespoň 1.8 dolní hranici světelnosti objektivu (což jsou obecně a stručně parametry kvalitního foťáku) vyplivlo nějaké kousky, s tím, že jeden z nich měl dolní světelnost dokonce 1.4 a jelikož měl z nich i nejmenší makro (pro mě sekundární parametr, makro + louka to mě baví) bylo vybráno asi za 2 minuty. Nelituji, jsem rád že jsem ho stihl koupit ještě než se vyprodá (což bude asi brzy), už mě netočí že se předchozí canon G16 odporoučel do věčných lovišť :D (vyjma výdrže baterie a ovládádní jednou rukou je tento lepší ve všech ohledech) stát se to za pár tejdnů, tak nevím co bych koupil; tak snad zas nějaký vyrobí

• , zakoupeno v FotoŠkoda

• je to mrňous
  • , zakoupeno v PanaStore.cz

Velmi pěkné fotky.

• , zakoupeno v Afoto

• Kompaktní tělo
    • Dobrý rozsah zoomu
    • Kamkoliv ho můžu vzít bez problémů sebou
    • Mnoho možností nastavení pro náročnější uživatele
    • Kreativní filtry
    • 4K video (já tohle moc nepotřebuji a myslím, že plno lidí nevyužije naplno tuto funkci)
    • Výklopný displej (oproti např. lx100/ lx100II tam je zase vetší snímač)
    • Padne mě pěkně do ruky i když tělo je celkem hladké
    • Wi-fi
    • Chlap s velkýma rukama bude nadávat na drobnější tlačítka
    • Někdo píše chybí ND filtr, já osobně moc nepotřebuji, ale některá konkurence má
    • zatím nemám moc proti

Dlouho jsem hledat foťák co uspokojí mé potřeby, měl jsem RX10, RX100, Olympus OM-D M10 (f1.8 45mm / 14-42mm EZ) ale pořád to nebylo ono, hlavně po stránce kompaktnosti (fotky uměly všechny krásné) nicméně jsem hodněkrát přemýšlel co sebou tahat a nechtělo se mě, odzkoušel jsem Lumix lx15 a ten foťák mě překvapil, malý, lehký, pěkné fotky, přehledné menu a nastavení, Wi-fi, prostě to co jsem hledal.
    Rozhodoval jsem se ještě pro RX100 IV, ale cena vyhrála navíc oproti lx15 není o moc lepší, možná srovnatelná kvalita a výstup.
    Za mě určitě palec nahoru a kdo váhá radím zkuste ho a zařaďte na seznam malých kompaktů, já nelituju ani hodinu, že jsem ho koupil.

• , zakoupeno v Obchody24.cz

U prvního Sony RX 100 stála výměna desky spouště 3,5 tis. Kč, po čase odešel objektiv, ten jsem se neodvážil dát opravit a prodal jsem ho na součástky. Na druhý fotoaparát RX-100 jsem koupil prodloužení zaruky a nyní je po 3 letech v záruční opravě. Po těchto zkušenostech jsem zakoupil robustnější LX-15 a doufám, že bude sloužit déle než 3 roky bez oprav!