Nikon 1 V2

CMOS
Formát snímače
1"/CX

• , zakoupeno v Electro World

Měl jsem Nikon 1 V1. Byl jsem s ním spokojený. Poškodil se mi ale základní objektiv. Při porovnání ceny nového objektivu s cenou celého Nikon 1 V2 i s tímto objektivem v nabídce Elektroworldu jsem usoudil, že to není tak velký rozdíl a koupil jsem si modernější foťák.

• , zakoupeno v Afoto

• kompaktní rozměry - vhodný na dovolenou a na turistické výlety
    • velké množství různých nastavení a funkcí
    • možnost výměny objektivu
    • solidní nabídka špičkových objektivů
    • nabíječka dodávaná k fotoaparátu neumožňuje nabíjení z autozásuvky ani z USB (je potřeba dokoupit nabíječku od jiného výrobce)

špičková extrémně rychlá bezzrcadlovka s výměnnými objektivy
    snadno přenosný fotoaparát (není tak zbytečně objemný a těžký jako zrcadlovky)
    ve srovnání se zrcadlovkami je rychlejší
    na natáčení videa je lepší než videokamery

• , zakoupeno v Megapixel.cz

díky ochotě Megapixelu jsem měl možnost zapůjčit si na čtyři dny Nikon 1v2 spolu s objektivem Nikon 1 10-100mm f/4-5,6 VR. Je spodivem jak skvělý fotoaparát to je vzhledem k jeho rozměrům a velikosti čipu. Musím říci, že na mne skutečně udělal dojem. Co mne na něm lákalo, bylo kontinuální ostření a kontinuální snímání rychlostí 5 a 15fps s průběžným ostřením. Něco, co především pro sport je zcela nezbytné. Udělal jsem přes 600 fotografií za naprosto rozdílných podmínek a myslím, že jsem z něj vymáčkl co šlo. Jestli jsem měl za tu dobu tři neostré fotografie, tak to bylo způsobeno mnou a ne přístrojem. Kontinuální ostření je u 1v2 zcela famozní a neměl jsem s ním nejmenší problém. Stejně tak kvalita výstupu mi přijde naprosto skvělá. Pokud bych nevlastnil obří cihlu od Canonu, která se zove mkIV, neváhal bych s koupí ani na chvíli. Jsem tak neuctivý, že je klidně porovnávám mezi sebou. Uvědomme si ovšem, že poměr ceny těchto dvou přístrojů včetně patřičného objektivu (např Canon 28-300 řady L) je zhruba 1:10ti !!!!!!

Co se mi líbilo : Tedy především lehkost s jakou se s 1V2 fotí. Měl jsem skutečně nutkání tahat jej z batohu každou chvíli a večer u počítače jsem měl radost z fotek. Radost i proto, že jsem prostě neočekával perfektní výstup a postprocesing RAW jsem dělal hodně rychle. Žádná chirurgická práce. Líbilo se mi také ovládání. Lze vše nastavovat i s kamerou u oka, což oceňuji. Rovněž se mi líbila možnost uživatelského nastavení (především jsem stáhnul ostření a saturaci na minimum) Všechno je celkem jednoduché a přehledné. Co je skutečně povedené , to je hledáček. Žádná prodleva po sérii fotek jako u Panasonicu. Představte si prostě, že máte kameru, která ostří průběžně ještě při 15fps (tohle neumí žádná profi zrcadlovka) a celkový počet RAW snímků v bufferu je 50 ! ano 50! a neváží skoro nic. Veškeré objektivy jsou tak velké, respektive malé, že je nastrkáte do kapes. Pokud si dokoupíte adaptér na velké Nikon objektivy, máte vlastně extender 2,7x bez ztráty světelnosti. Tedy třeba s 300/f4 máte 810mm na fulframu při f4 !!! Porovnejte cenu 800mm Nikonu a 300mm Nikonu. Jediný problém, který jsem s 1V2 měl je ten, že mám canon MKIV a sadu skel a jsem na výstup z něj zvyklý. Ano problém je, že jej mám. Pokud bych jej neměl, neváhal bych s koupí 1V2 ani na okamžik. Nechci záměrně psát frázi, která se zažila i na tomto webu : co se mi nelíbilo:-). Skutečně nechci být amatér, který neudělal, žádnu pořádnou fotku, ale ví perfektně jak by měla vypadat a jak se s foťákem zachází co nejlépe. Ne že bych všechny ty recenze nečetl a neměl je rád, jenom se necítím prostě povolán. Mně osobně se na 1V2 a líbilo prostě všechno. Tedy spíše komu bych ho mohl s klidným srdcem doporučit. Někomu, kdo je ochoten fotit, fotky následně upravovat a následně se z toho poučit a pak zase fotit. Někomu, kdo nesedí u počítače s výřezem z fotky 2x3m a nehledá pixely:-) Někomu, kdo, nelpí na nádherně slitém pozadí motivu, tedy na extrémně malé hloubce ostrosti (to prostě není parketa tohoto přístroje) Někomu, komu záleží na zachycení okamžiku a kdo není jasně vyhraněný třeba na focení krajiny. Někomu, kdo je sám dostatečně dynamický a chce ty okamžiky zachytit bez ohledu na to zdali je to západ slunce, scenérie horských štítů nebo dcera odpalující v baseballu. Někomu kdo se nechce tahat s fulframe objetivy a zrcadlovkou (Váha je zhruba ve stejném poměru jako cena těchto dvou systémů) Prostě každému, kdo chce mít z focení radost a chce ji sdílet i s ostatními.

Několik rad na závěr. Pokud se pro koupi rozhodnete, tak nebudete litovat. Držte se s clonou pokud možno nízkých čísel. Ideálně třeba 5,6. Při větším zaclonění než f8 (nezapomeňte, že máte velmi malý senzor, takže při f8 je hloubka ostrosti už obrovská) se může začít projevovat při tomto malém čipu jistá neostrost (všimnete si jí pouze při velkém zvětšení) Držte se s ISO do 800. To ale neznamená, že by vyšší ISO nebylo použitelné. Pokud to podmínky (dostatek světla) dovolí, používejte polarizační filtr. Hlavně obloha pak bude mít skvělou barvu. (Já sem jej neměl - jsem trouba a na fotkách je to vidět) Pokusím se přidat ještě pár dalších fotografií (omezení tohoto webu je jeden den jedna fotka), aby si případný zájemce mohl udělat lepší představu. Snad mi to kritický divák promine:-) Jinak přeji všem dobré světlo a především chuť fotit a nestydět se za ni. A ještě jednou děkuji Megapixelu za tuto úžasnou příležitost, kterou mi poskytl.

Typ fotoaparátu
Typ snímače
CMOS
Formát snímače
1"/CX

Proč dělat kompromisy jen proto, že chcete cestovat nalehko? Fotoaparát Nikon 1 V2 zajistí, že nebudete muset.

S obrazovým snímačem CMOS nabízejícím 14,2 milionů pixelů a vysoce rychlé automatické zaostřování, dostupností vysokých citlivostí ISO a přímým přístupem k manuálnímu ovládání zachytíte snímky s vysokou úrovní detailů přesně tak, jak budete chtít – i za nízké hladiny osvětlení.

Kombinace rychlosti, výkonnosti a přesnosti v těle výjimečně kompaktních rozměrů vám umožní používat přístroj jako všestranný hlavní fotoaparát nebo vynikající druhý fotoaparát, který použijete častěji, než byste očekávali.

Hlavní rysy:

Přenosný systém Nikon 1: malé tělo a kompaktní objektivy dostupné v barevných provedeních black a white. Konstrukce přinášející novou úroveň rychlosti a inteligence do způsobu, jakým zachycujete okolní svět.

Vysoce rychlé automatické zaostřování s pomocí obrazového snímače CMOS: zaostřuje rychleji a přesněji než kdykoli předtím. 14,2 milionů pixelů a vysoká citlivost ISO (160 až 6400) umožňující získání snímků s velkým množstvím detailů za nízké hladiny osvětlení.

EXPEED 3A: systém zpracování obrazu Nikon nové generace využívající dva obvody pro neuvěřitelně rychlé zpracování dat rychlostí 850 milionů pixelů za sekundu a dosažení nedostižné výkonnosti v libovolné situaci.

Pokročilý hybridní systém automatického zaostřování: zaostřuje tak rychle, že bez zpoždění zachytíte každý letmý okamžik. Systém podle potřeby okamžitě přepíná mezi automatickým zaostřováním s fázovou detekcí a 73 zaostřovacími poli a automatickým zaostřováním s detekcí kontrastu a 135 zaostřovacími poli.

Sériové snímání frekvencí 60 obr./s: plně využívá AF systém fotoaparátu a poskytuje snímky s plnou velikostí obrazu při frekvenci až 15 obr./s1. A při jednorázovém zaostření na jedno místo poskytuje snímky s plnou velikostí obrazu při frekvenci až 60 obr./s2.

Plná tvůrčí kontrola: rychlý přístup k expozičním režimům PSAM prostřednictvím voliče expozičních režimů na horní straně fotoaparátu. Otáčením příkazového voliče lze upravovat nastavení bez vzdálení oka od hledáčku.

Živé nastavení: pořídíte všechny snímky způsobem, jaký vám bude vyhovovat. Snadno upravíte nastavení a prohlédnete si výsledky v reálném čase. Bez ohledu na to, jestli budete chtít zmrazit probíhající akci nebo rozostřit pozadí pro zdůraznění fotografovaného objektu, vše co musíte udělat, je pouhé otáčení příkazovým voličem a úprava nastavení na ovládacím sloupci vedle obrazu na monitoru.

Odolné provedení se snadnou přenosností: lehké tělo obsahující přední kryt z odolné hořčíkové slitiny. Závěrka testovaná na 100 000 pracovních cyklů pro vyšší odolnost a spolehlivost. Rozměrný grip pro stabilní držení a komfortnější fotografování v libovolné situaci.

Bezproblémové fotografování: výhoda stabilního obrazu ve vysoce výkonném elektronickém hledáčku s 1 440 000 pixely umístěném v optické ose přístroje. Možnost pozorování každého detailu na 7,5cm (3“) monitoru LCD s 921 000 pixely a širokým pozorovacím úhlem.

Správné světlo: díky vestavěnému blesku máte v případě potřeby stále k dispozici doplňkové osvětlení. A s pomocí kompaktního a výkonného blesku SB-N7 můžete fotografovat tvůrčím způsobem a ovlivňovat kvalitu a směr osvětlení objektu.

Pohyblivé momentky: oživí vaše statické snímky jediným stisknutím tlačítka! Fotoaparát ihned vytvoří „živoucí obraz“ začínající zpomalenou videosekvencí v okamžiku před stisknutím tlačítka spouště až na doraz a končící vlastním statickým snímkem. Pohyblivá momentka je uložena jako jediný soubor, který lze snadno sdílet na libovolné platformě.

Zachycení nejlepšího okamžiku: záruka nejlepšího snímku za všech okolností. Inteligentní výběr snímku pořídí až 20 snímků ve vysokém rozlišení, ze kterých doporučí až pět nejlepších. Zpomalené zobrazení pořídí sérii až 40 snímků, které současně zpomaleně zobrazuje na monitoru LCD pro snadný výběr okamžiku, který chcete uchovat.

Magické videosekvence: fotoaparát poskytuje to nejlepší z obou technologií a umožňuje pořizovat snímky s plnou velikostí obrazu (a poměrem stran 3 : 2) během záznamu Full HD videosekvence. Stačí nastavit fotoaparát do režimu pokročilých videosekvencí a zaznamenávat extrémně zpomalené pohyby nebo používat expoziční režimy PSAM pro získání kontroly nad nastavením času závěrky a clony.

Bezdrátový mobilní adaptér WU-1b: umožňuje snadný přenos snímků přímo z fotoaparátu do libovolného telefonu Smartphone nebo tabletu3. Můžete tak snadno sdílet prožité okamžiky, zobrazovat snímky na větším monitoru nebo použít adaptér v kombinaci s chytrým zařízením k dálkovému ovládání fotoaparátu.

Výměnné objektivy 1 NIKKOR: splňují požadavky téměř libovolného motivu a jsou optimalizovány pro záznam videosekvencí a vyznačují se kompaktním provedením pro lepší přenosnost. A s pomocí světelného objektivu 1 NIKKOR 18,5 mm f/1,8 získáte skvělé snímky za nízké hladiny osvětlení, které se budou vyznačovat vynikající reprodukcí neostrých míst (bokeh).

Adaptér bajonetu FT1: chcete-li použít libovolný objektiv NIKKOR pro jednooké zrcadlovky, stačí jen nasadit adaptér bajonetu FT1 na bajonet Nikon 1 fotoaparátu Nikon 1. Použijete-li objektivy typu AF-S nebo AF-I NIKKOR, můžete plně využívat neuvěřitelně výkonný pokročilý hybridní systém automatického zaostřování fotoaparátů Nikon 14.

Multifunkční port pro upevnění příslušenství: dále rozšíří vaše možnosti. A s pomocí blesku SB-N7 získáte plnou kontrolu nad osvětlením. Pomocí malé jednotky GPS GP-N100 opatříte všechny snímky geografickými značkami. Stereofonní mikrofon ME-1 zajistí záznam vysoce kvalitního zvuku.

Automatické zaostřování je k dispozici s kompatibilními objektivy, ale fotoaparát nemusí vzhledem k rozdílům mezi bajonety Nikon F a Nikon 1 správně zaostřit za všech okolností. Režim P: Doporučuje se používat expoziční režim P, který nabízí jistější správné zaostření. Režimy A, S a M: Při použití těchto režimů nemusí fotoaparát zaostřit přesně (zejména při použití clon v blízkosti plné světelnosti). Režimy M a A: Podrobné informace o funkčních omezeních a pracovních postupech naleznete v návodu k obsluze. Zvětšení obrazu na monitoru pro zaostření není aktivní ve výchozím nastavení v režimech M a A. Je třeba manuální nastavení. Zvětšené zobrazení se vrátí zpět k normálnímu zobrazení manuálně nebo automaticky po uplynutí určité doby. Redukce vibrací je dostupná, ale její účinek je nižší o 1 EV.

2zákazníci nedoporučují produkt

Není to špičkový fotoaparát s výměnnými objektivy,ale pouze průměrný.

• Video
    • Horší kvalita fotek
    • Drahé objektivy
    • Velký DOF

Vzhledem k ceně rozhodně nedoporučuji.

• , zakoupeno v Electro World

• velké množství různých nastavení a funkcí
    • možnost výměny objektivu
    • solidní nabídka špičkových objektivů

špičková extrémně rychlá bezzrcadlovka s výměnnými objektivy
    snadno přenosný fotoaparát (není tak zbytečně objemný a těžký jako zrcadlovky)
    ve srovnání se zrcadlovkami je rychlejší
    na natáčení videa je lepší než videokamery

• Srovnání Nikon 1 V1, Nikon 1 V2 a Nikon 1 V3

Zobrazit celou recenzi na www.nikonclub.cz

• , zakoupeno v Megapixel.cz