Recenze Panasonic Lumix DC-G9

Ověřené recenze Panasonic Lumix DC-G9

www.otechnice.cz

Přidáno: 26. září 2018

Recenze: Lumix G9 – šikovná bezzrcadlovka se 4K funkcemi – oTechnice.cz

Lumix G9 patří v portfoliu společnosti Panasonic mezi nejvýše postavené fotoaparáty.

Celá recenze na www.otechnice.cz
Ověřený zákazník Centrum FotoŠkoda

jaryj

Přidáno: 19. srpna 2018

(Upraveno 19. srpna 2018)

Zakoupeno v Centrum FotoŠkoda

• Panasonic G9 jsem koupil před několika týdny a krátce jsem ho porovnával i s E-M1 mk II. Každý z foťáků má nějaký naprosto úžasný klad, kterým svého soupeře zastiňuje. U Panasoniku je to zejména HLEDÁK. To není žádný hledáček. Je olbřímí! A také barevný, jasný, čitelný, detailní, … E-M1 má hledáček OK, ale proti tomu Panasoniku působí zastarale, ploše a smutně.
  • G9 je plná tlačítek a jiných voličů pro bezprostřední přístup k funkcím. Režimy AF lze okamžitě přepínat páčkou kolem tlačítka AEL/AFL (jehož funkci lze, stejně jako u kteréhokoliv jiného funkčního tlačítka, přeprogramovat), čtyřcestný volič má kolem sebe ještě kolečko, které ohromně usnadňuje pohyb v menu či prohlížení obrázků, tlačítkem Q.Menu lze vyvolat rychlý přístup k dalším vychytávkám z displeje. Nejspíš je ale nebudu potřebovat, protože na fyzická tlačítka toho jde namapovat tolik, že do jakéhokoliv menu časem polezu asi jen zřídka. Funkcí lze na tlačítka namapovat mnohem, mnohem více než u jakéhokoliv Olympusu (některé funkce mají shodné, v jiných od sebe bohužel Oly a Panasonic neopisovali).
  • G9 má několik možností, jak si nastavit zaostřování a kombinuje je i s různými zvětšenými náhledy coby PIP (což je na tom velkém hledáčku naprosto boží) nebo full screen.
  • Nad displejem je příjemný joystick pro posun zaostřovacího políčka. Posouvat ho ale lze i pohybem prstu po zhasnutém displeji, zatímco se díváte do hledáčku. Ano, Olympus tohle umí také, ale zdaleka ne tak hladce, přesně a svižně.
  • Dotykové ovládání na Panasoniku je vůbec oproti Olympusu více dotažené.
  • Menu je poměrně přehledné a srozumitelné. Dokonce obsahuje funkci My Menu, kam si můžete pro rychlejší přístup (jako takové zástupce) navolit několik libovolných funkcí z celé struktury.
  • Skvělou vlastností je možnost nabíjení baterie kabelem USB přímo v těle foťáku. Třeba z power banky. Také externí nabíječka akumulátoru je tak malá, jak jen to jde, a i ona se napájí USB kabelem. Parádní cestovní vychytávky!
  • Tichá, elektronická závěrka - není sice vhodná pro snímky rychleji se pohybujících objektů a pro panning (rolling shutter effect) a umožňuje jen expozice kratší než 1 vteřinu, ale jinak je … prostě bezva. Jakkoliv je i mechanická závěrka tichá, tak ta elektronická je nehlučná absolutně a je tak vhodná pro použití například na koncertě či na výstavě.
  • Líbí se mi JPG mého starého Olympusu E-M5, mají říz. JPG z G9 v nastavení Standard působí pro změnu jaksi střídmě a nevtíravě, nesnaží se ohromit. Jsou ale natolik dobré, že jsem shledal mnohem menší potřebu vyvolávat RAWy a nezřídka si vystačím s dobře exponovanými a komponovanými JPG. Ty mají krásné barvy, příjemné pleťovky, výrazné, přitom ale nepřeostřené detaily, na vyšší ISO jsou hezky odšuměné. JPG z Olyho E-M1 mk II mi bohužel přišly překvapivě mizerné, tmavé plochy táhly do takové plísňově šedé zeleně. To jsem nečekal.
  • Snímač nemá AA filtr, takže i 20 MPix snímač v kombinaci s kvalitní optikou (třeba Oly 12-40 mm) poskytuje rozlišení na rozdávání. Nečekal jsem, že budu schopný zachytit tolik detailů.
  • Stabilizace snímače pocitově není tak účinná a spolehlivá jako má Olympus E-M1 mk II, přesto podává skvělé výsledky. Proti Olympusu E-M5 jsem si jednoznačně polepšil.
  • Stavový displej navrchu by byl úplně dokonalý, kdyby se ty informace na něm zobrazovaly i ve vypnutém stavu. Ale to voni ne. I tak je fajn, že můžu základní nastavení zkontrolovat, aniž bych fotoaparát zvedal před obličej.
  • G9 má mohutný grip, který dlaň oblímá pěkně zeširoka. Držení tohoto foťáku je díky němu jisté, byť mi cosi nesedí na jeho ergonomii - nějak mě tlačí do prostředníčku. Olympus má grip subtilnější, ale dokonale tvarovaný. Pro těžší skla je G9 každopádně jako dělaná.
  • G devítka ve mně původně nebudila takovou důvěru ve svou odolnost jako Olympus E-M1 mk II, s jehož tělem bych se od pohledu nebál klepat řízky a pak ho jednoduše osprchovat. Přesto se mi stala příhoda, která mě přesvědčila. Zapomněl jsem pod prahem svého auta batoh s fotobrašnou, v níž byla G9 s nasazeným objektivem Panasonic 8-18 mm. Zacouval jsem, cítím, že auto na něco naráží (snad obrubník?), tak jsem přidal plyn a s mohutným drncnutím překážku přejel. Chtěl jsem všechny kolem sebe proklít, když jsem viděl, co jsem udělal. Objektiv měl rozlámaný bajonet, štěpinky kovu byly i na snímači. Doma, už v klidu, jsem vnitřek foťáku vysál a vyfoukal balónkem a zjistil, že kromě několika nutných škrábanců v okolí bajonetu mu není od pohledu nic. A se zdravou optikou funguje naprosto bez obtíží! Dokonce i ten vylomený objektiv přežil. Když ho nasadím a přidržím mu kontakty u těla, zoomuje, ostří, fotí. Objektiv je tedy v servisu, ale foťák se vrátil do pole. Přejetej osobním autem.
  • No a dále mi několik věcí přinejmenším zpočátku vadilo, jakkoliv se asi na většinu z nich dá zvyknout. Třeba na hodně citlivou spoušť.
  • Zatímco ovládací prvky na E-M1 mk 2 jsou rozmístěné naprosto dokonale a sedly mi okamžitě, na G9 jsem si musel vytvářet jakousi hmatovou paměť. Třeba joystick pro zaostřovací bod je pro můj palec příliš daleko a zároveň příliš blízko hledáčku a spodní funkční tlačítko na přední straně těla je příliš nízko.
  • Nejsem moc nadšený z formy CAF, ale zvolil jsem si foťák bez fázové detekce, takže se musím smířit s tím, že při průběžném zaostřování optika drobně kmitá vpřed a vzad. Co na to motorek AF v objektivu? Můj 6 let starý a intenzivně používaný Panasonic 12-35 mm f/2.8 mk I focení v režimu CAF nepřežil.
  • V režimu Auto ISO se hodnota ISO nezobrazuje na stavovém displeji, ani v hledáčku. Tedy zobrazí se po namáčknutí spouště - ale pak zase zmizí a nám zůstává jen informace, že jsme si nastavili Auto ISO. Olympus mi přitom vždycky dá vědět, jakou hodnotou bude snímat a že jde o Auto ISO vím, protože ta hodnota se průběžně mění.
  • Také mi chybí informace o aktuální ohniskové vzdálenosti objektivu při zoomování. Mohu ji jen odhadovat podle ukazatelů na jeho těle nebo ji zpětně kontrolovat při prohlížení snímků.
  • Propojení foťáku s telefonem pomocí Wifi a Bluetooth je sice poněkud jednodušší než u Olyho, ale má jiné mouchy. Zatímco třeba zápis GPS souřadnic u Olyho probíhá zpětně, což je trochu opruz, tak u Panasonicu je přenos a zápis GPS dat zajišťován permanentním spojením s telefonem prostřednictvím Bluetooth. Vypadá to jako výhoda, ale v mém případě je to naopak kámen úrazu. Mám ve zvyku foťák často vypínat kvůli šetření energie, jenže po každém zapnutí se G9 dlouze synchronizuje s telefonem a někdy ke spojení ani nedojde. Možná existuje nějaká energy saving funkce, která G9 jen uspí a BT spojení zachová, ale tu mi zatím zbývá objevit. GPS data do té doby oželím.
  • Výdrž baterie mě vyloženě zklamala. Se starým Olympusem E-M5 jsem byl na jednu baterii schopný nafotit klidně 800 až 1000 snímků, což mi obvykle vydrželo na tři až čtyři dny bezstarostného focení na výpravách. Nemám G9 ještě dost dlouho na přesnější odhad, ale zatím se mi zdá, že na jednu baterii nenafotím při stejném způsobu práce (SAF, režim jednotlivých snímků + občasné prohlížení a mazání) víc než nějakých 200 fotek. Jeden výletní den tedy vydrží, ale záložní akumulátor je nezbytný.
  • Tělo G9 je podle mě již zbytečně veliké a těžké. S objektivem 12-35 mm sice váží necelý 1 kg, což je pořád zhruba o třetinu méně než mají FF Canon 5D mk IV respektive APSC Nikon D500 s odpovídajícími f/2.8 objektivy, ale stejně, je to macek.
  • Design působí tak nějak humpolácky. Naprosto žádná elegance, jen užitečnost.

Celkově jsem s G9 nadmíru spokojený. Přes zmíněné nedostatky je to fantasticky pohotový foťák, který je okamžitě připravený k akci a změna nastavení je díky množství ovládacích prvků bleskurychlá. Jakmile se s tělem sžijete a přijmete za své jeho ovládání, zjistíte, že vás jen minimálně omezuje. Nejdůležitější ze všeho pro mě je, že G9 působí jako perfektně sladěný celek, ve kterém se jednotlivé funkce a schopnosti jen nesčítají, ale navzájem se i doplňují. Velký hledáček + rychlý a spolehlivý AF + umístění zaostřovacího políčka dotykem na displeji + okamžitý přístup k funkcím + snadné nastavení díky promyšlenému ovládání + … to vše vede k tomu, že se méně soustředím na techniku a víc na vlastní focení. Sledování scény zcela přirozeně dostává více prostoru.

Některými aspekty jsem se nezabýval, protože je buď moc nepoužívám (video, stop motion animace, hi-res, pre-burst, možnosti 6k foto) nebo byly zdokumentovány jinde (citlivost snímače, dynamický rozsah, ...).

Rozmístění ovládacích prvků: Některá tlačítka jsou špatně dostupná
Kvalita pořízených fotografií: Výborná
Kvalita pořízeného videa: Výborná

www.fotoguru.cz

Přidáno: 31. července 2018

Panasonic Lumix G9 - šikovná bezzrcadlovka (recenze) | FotoGuru.cz

Panasonic G9 patří k nevelkému počtu bezzrcadlovek, které splní nároky i poměrně hodně náročných uživatelů. Obrazové výstupy jsou velmi dobré, ovladatelnost je skvělá, to vše v relativně nevelkém balení. Je to zkrátka pořádný foťák. Přečtěte si podrobnou recenzi, prohlédněte testovací fotografie v plné velikosti.

Celá recenze na www.fotoguru.cz
Ověřený zákazník Afoto

Přidáno: 25. června 2018

Zakoupeno v Afoto

• Je to, myslím, jedinečný produkt - především v rychlosti, 6k foto, a hlavně s videem 4k při 60 obrázcích/s s naprosto nekompromisní kvalitou
  • Zatím mne trápí pouze zomování při videu. Zvláště při pomalých nájezdech objektiv zadrhává. V manuálu se sice píše o objektivech Panasonic, které mají elektrický pohon, a i v menu aparátu je k tomu položka. Zatím se mi však nepodařilo objevit, který objektiv tuto funkci vlastní, a ani dotazem na podporu Panasonic jsem neuspěl. Ve značkovém servisu také nevědí.

Zatím se s ním učím zacházet.
Velice obsáhlý návod, který by mohl být přehlednější. Zpočátku je plno nejasností, ale na většinu z nich se přijde po třetím až čtvrtém přečtení a stálém hledání v manuálu. Neškodila by tištěná verze. Přesto jsou některé postupy nedostatečně popsány a vyžadují systém pokus-omyl. Polovinu manuálu zabírají neustálé popisy typu zmáčknout tlačítko menu .... a po půl stránce se dostanete k funkci, kterou hledáte a najednou zjistíte, že funkce je vysvětlena třemi slovy. Vyskytují se i nejasnosti, či chyby v návodu, možná pramenící ze špatného překladu.
Výtky mám pouze k manuálu, to je záležitost přechodná, ale vlastní přístroj se zatím jeví jako skvělá hračka.
Ještě poznámka k ovladatelnosti (viz bod níže) Ovladatelnost hodnotím jako skvělou, ale u takto složitého přístroje to chce pochopitelně cvik.

Rozmístění ovládacích prvků: Vše pěkně po ruce
Kvalita pořízených fotografií: Dobrá
Kvalita pořízeného videa: Výborná
Ověřený zákazník Centrum FotoŠkoda

Přidáno: 12. června 2018

Zakoupeno v Centrum FotoŠkoda

+ není tak veliký, jako stejně vybavená zrcadlovka

Rozmístění ovládacích prvků: Vše pěkně po ruce
Kvalita pořízených fotografií: Výborná
Kvalita pořízeného videa: Dobrá

www.fotoaparat.cz

Přidáno: 27. května 2018

Test fotoaparátu Panasonic LUMIX DC-G9 | FotoAparát.cz

Panasonic LUMIX DC-G9 je profesionální bezzrcadlovka s mnoha nastaveními jak pro tvorbu fotografií, tak pro natáčení videa. Jak mu to jde v reálném světě si přečtěte v testu s množstvím fotografií.

Celá recenze na www.fotoaparat.cz

digiarena.e15.cz

Přidáno: 12. března 2018

Panasonic Lumix G9: našlapaný funkcemi (recenze) – DIGIarena.cz

Specifikace fotoaparátu slibují velmi dobrou výbavu pro pokročilé fotografy i milovníky videa. Namátkou jmenujme účinnou stabilizaci, 4K video, obrovský hledáček či široké možnosti uživatelské konfigurace přístroje. Jak si Lumix G9 vedl v našem testu?

Celá recenze na digiarena.e15.cz

www.youtube.com

Přidáno: 10. března 2018

Panasonic Lumix G9 4K Video Samples - YouTube

Ukázky videosekvencí ve 4K rozlišení pořízených fotoaparátem Panasonic Lumix G9 a objektivem Leica 12-60mm F2.8-4.0

Nikon D750

Nikon D750