Recenze Panasonic Lumix DMC-FZ82

Ověřený zákazník Obchody24.cz

FM

Přidáno: 12. ledna 2019

Zakoupeno v Obchody24.cz

Zatím příliš krátká doba na hodnocení.

Ověřený zákazník Panasonic Store

Lukas

Přidáno: 20. listopadu 2018

Zakoupeno v Panasonic Store

• lehký, i na ovládání se dá zvyknout - i když je trošku složitější oproti konkurenci. Průměrný fotoaparát za rozumnou cenu.
  • jak je i v dalších recenzích napsáno, dost šumí. Při dobrém světle bez problémů.
  • rozmístění ovládacích tlačítek mi moc nevyhovuje, musí se na ně trochu déle zvykat, než u konkurence. Většina ovládacích prvků je na kříži (ISO, WB, volba ostřícího bodu, samospoušť). Když fotíš přes hladáček a máš tvář přilepenou na foťáku, k tlačítkům se nedostaneš (resp. ne pohodlně s velkým palcem). Mám raději hlavní ovládací tlačítka na horní straně přístroje.
  • ovladač kompenzace expozice je řešen otočným kolečkem na pravý palec, kterým se nastavuje clona. Expozice se ovládá přitlačením a následným otáčením kolečka. Dobré, praktické řešení a po ruce, jen nastavování expozice není na přístroji (na rozdíl od ostatních funkcí) označeno. Musí se na to přijít intuitivně, pokud nemáte čas studovat X stran návodu. Na to, jak je nutné často expozici upravovat, je tato funkce docela ukrytá. Značka pod kolečko by se hodila.
  • 1200 v praxi celkem zbytečné a nepoužitelné (bez stativu člověk nemá šanci udržet v ruce, s tím se musí počítat)

Dobré je podívat se před nákupem ke konkurenci a porovnat, především výrobce skla (světelnost a čip). Asi bych doporučil dobře prostudovat parametrově obdobné aparáty především od SONY (nebo OLYMPUSu). Fotím na obdobné foťáky od SONY (také na OLYMPUS, CANON, NIKON) od roku 2002. Rozdíl je znatelný v ovládání, i ve výsledné kvalitě snímků. Panasonic Lumix DMC-FZ82 ničím nepřekvapil, ale ani nijak nezklamal. Koupě tohoto přístroje se není potřeba obávat.

Ověřený zákazník Afoto

Ověřený zákazník Afoto

wota

Přidáno: 30. srpna 2018

Zakoupeno v Afoto

za tu cenu- nadstandartní výkon

PetrNV

Přidáno: 1. srpna 2018

• Kvalitní hledáček
  • Kvalitní displej
  • Spousta funkcí, přehledný
  • Super zoom
  • Chybí kroužek na objekktivu
  • Neostrost objektivu v pravé krajní části snímku

Mimo objektiv naprosto super fotoaparát. Bohužel kus který jsem měl v ruce vykazoval výrazné rozmáznutí v pravé krajní části snímku. Šum a kresba odpovídající velikosti čipu a zoomu objektivu. Nebýt rozmáznutí, nechal bych si jej.

Ověřený zákazník SOFTCOM.cz

Jan Osvald

Přidáno: 31. července 2018

Zakoupeno v SOFTCOM.cz

• nevím mám tento produkt poprvé

Ověřený zákazník MALL.CZ

Přidáno: 15. července 2018

Zakoupeno v MALL.CZ

• Zoom 60 x

Značka Panasonic vždy super.

Jiří

Přidáno: 23. června 2018

(Upraveno 12. července 2018)

Zakoupeno v PATRO.cz

• Velký zoom. Přečtu s ním víc, než s dalekohledem který má 30 násobné zvětšení, protože ten nemá stabilizaci.
  • Účinná stabilizace - na největším zoomu se dá fotit na několik desítek metrů i bez stativu.
  • Hledáček s dioptrickou korekcí, který je užitečný při focení s velkým zoomem kvůli lepší stabilitě, a při slunečném počasí je do něho lépe vidět než na displej.
  • Velké množství různých nastavení, až se mi to zdá složité, ale lze si nastavit a uložit 3 vlastní profily nastavení fotoaparátu, na které se dá rychle přepnout.
  • 8 funkčních tlačítek - 3 na těle fotoaparátu a 5 na otykovém displeji, přičemž ke každému z nich se dá v režimu záznamu přiřadit jedna ze 48 funkcí.
  • Dotykový displej, na který je vidět i na slunci.
  • Tzv. Q.MENU (rychlé menu) kde se dají rychle nastavit nejpoužívanější možnosti. A které je nastavené na z výroby a nebo si lze vytvořit vlastní Q.MENU, do kterého je možno
  • přiřadit až 15 položek.
  • Časosběrné fotografování, s možností vytváření časosběrných videí. Interval mezi jednotlivými snímky je od 1 sekundy až do 100 hodin a počet snímků až 9999. Čas zahájení je buď ihned a nebo se dá naplánovat časovačem v rozmezí 24 hodin.
  • Dá se přímo připojit přes Wi-Fi ke smartphonu a tím jej dálkově ovládat - několik funkcí. Fungovalo to i v lese, kde žádný přístupový bod Wi-Fi nebyl.
  • Tzv. 4k video s rozlišením 3840 x 2160, ale kvalitu nemohu posoudit, neboť na to nemám hardware.
  • Dost účinný blesk
  • Dotekový displej není výklopný, což by se občas hodilo.
  • Podle mě dost dlouhé nabíjení baterie - přibližně 2,5 hodiny, příčemž baterie se nabijí přímo v přístroj. Pokud tedy není možno zvlášť dokoupit externí nabíječku. Ze začátku se mi zdála výdrž baterie malá, ale zdá se, že se to časem zlepšuje.
  • Závit pro stativ je umístěn blízko prostoru na baterii a kartu. Takže aby bylo možné otevřít kryt na baterii a kartu, tak je nutné pokaždé odšroubovat stativovou destičku.
  • Ve videu jsou slyšet zvuky - asi zoomu a ostření, ale to je asi u fotoaparátů běžné - není to videokamera.
  • Při času závěrky 60 sekund jde ISO nastavit jenom na 80, a při časech 4s jenom na max. 400, 2s na jenom na max. 800, 1s na jenom na max. 1600.
  • Na rozdíl od jeho předchůdce FZ72, se dá datum a čas do snímku vložit až dodatečně, přičemž se původní snímek zachová a nový se uloží jako jeho kopie i s datumem. Dá se to udělat i najednou pro mnoho snímků.

Je to můj první fotoaparát tohoto typu. Před mnoha lety jsem měl malý kompakt. Takže nemám nic s čím bych jej mohl porovnat.
V jedné recenzi tady byla zmínka, že z noční oblohy nic nevyfotí. Fotoaparát má kromě jiných režim s názvem Umělecká noční scéna, kde je možno nastavit čas závěrky až do 60 sekund. ISO je v tomto režimu nastaveno napevno na nejnižší hodnotu - 80. Zkoušel jsem tento režim s expozicí 60 sekund v režimu časosběrného snímání až do vybití baterie, což trvalo téměř 4 hodiny. Po složení fotografií v PC bylo na výsledném snímku přibližně okolo stovky hvězdných stop. Několik desítek hvězdných stop zachytí i při závěrce 4s, kde lze ISO nastavit na maximálně 400. Přitom třeba u Panasonicu FZ300, je možno dle návodu nastavit při expozici 60s - ISO až do 1600 a při 15s - až do 3200...
Co se týče velikosti čipu 1/2.3", tak podle mně to bude z konstrukčních či optických důvodů - při větším čipu, by byl menší zoom a nebo by musel být větší objektiv. Vždyť i Nikon P900 s 83x zoomem má stejně velký čip 1/2.3" a při tom obrovský objektiv.
Celkově i vzhledem k ceně ostatních podobně vybavených fotoaparátů bych řekl, že je to výborný univerzální přístroj s možností fotografování jak na blízké tak i na dost velké vzdálenosti.

Přidáno: 18. června 2018

Zakoupeno v Megapixel.cz

Teprve se s fotoaparátem učí zacházet, ale zatím jsem nadšená kvalitou fotografií.

Hana

Přidáno: 29. května 2018

Zakoupeno v CEWE FOTOLAB

moc pěkný fotoaparát, skvělé fotky

Laďa

Přidáno: 17. května 2018

Zakoupeno v Megapixel.cz

skvělá volba jako rodinný fotoaparát, cena odpovídající kvalitě značky, funkčností zvládne ovládat i dítě ve věku 11let, vše je přehledně označené a smyslně uspořádané, je to přesně to co jsme jako rodina hledali pro naše výlety a dovolené. Značku Panasonic Lumix používáme dlouhodobě a opět nás volba nezklamala.

Přidáno: 30. dubna 2018

(Upraveno 30. dubna 2018)

• 60x optický zoom

Kvalita pořízeného videa: Dobrá
Kvalita fotografií za zhoršených světelných podmínek: Špatná
Výdrž baterie: Velmi malá

Jirka

Přidáno: 30. dubna 2018

(Upraveno 30. dubna 2018)

Zakoupeno v CEWE FOTOLAB

• Kvalitní zoom s dobrou světelností
  • Focení do JPG + RAW
  • Kvalitní 4K video (UHD, 3840×2160 , 30FPS)
  • Velké možnosti nastavení
  • Docela kvalitní hledáček s dioptrickým nastavením
  • Hodí se jak na focení na výletech, po studiové focení, i pro natáčení 4K videí
  • Chce to koupit navíc ještě náhradní baterii, ty se nabíjejí přímo ve foťáku

Foťák je ideální pro ty, kterým je už kompakt málo a zrcadlovku nepotřebují. I když má vcelku chytrou automatiku určenou pro úplné nováčky, tak nováčkům bych koupi FZ82 nedoporučil, cílová skupina jsou zkušenější lidé, kteří dokážou vymáčknout z obsáhlého manuálního nastavení mnohem lepší výsledky.

Je potřeba mít kvalitní SD kartu, ideální standard V30, který utáhne jak 4K ((UHD, 3840×2160) video, tak i sériové snímání v plném rozlišení.

Určitě pozor na "4K featury" jako je dodatečné ostření, 4K rychlo snímání atp. Foťák v podstatě dělá video a z toho pak vybírá snímky. Kvalita jde tedy lehce dolů, někam k 8MPix. Pozor i na HDR a další "chytré" funkce. Z ruky s větším zoomem HDR se nedá udržet i přes docela dobrou stabilizaci, na pohyblivé snímky také ne. Kvůli těmhle "featurám" si foťák určitě nekupujte.

Baterie reálně vydrží kolem 200-250 fotek včetně nastavování expozice atp., na hledáček míň, na display víc. Nabíjí se přímo ve foťáku, jde dokoupit nabíjecí dok pro 2 baterie najednou. Nabíjení úplně vybité baterie zabere kolem 2 hodin.

Určitě i pro zkušenější bude otázka několika hodin / dnů prohrabat se tunou nastavení a zjištění, co která funkce dělá a jak se reálně projeví. I obsáhlý manuál tu není moc nápomocný.

Za tu cenu momentálně není lepší foťák, který by nabízel srovnatelnou obrazovou kvalitu u fotek nebo videí, možnost zoomu atp.

Přidáno: 13. ledna 2018

• Super zoom!!!

JJiří

Přidáno: 30. listopadu 2017

• zooooooom

Původně jsem chtěl koupit jiný aparát ale po delším listováním recenzemi a videi to byla co se týče ceny a kvality nejrozumnější volba.

Přidáno: 11. listopadu 2017

Zakoupeno v Megapixel.cz

Má hledáček a zdá se spolehlivý

Libor

Přidáno: 2. října 2017

Zakoupeno v PATRO.cz

• Ohnisko 20 mm , hledáček , grip .

Rozmístění ovládacích prvků: Některá tlačítka jsou špatně dostupná
Kvalita pořízeného videa: Dostatečná

Kremator

Přidáno: 26. září 2017

(Upraveno 26. září 2017)

• Za ty prachy...
  • Velmi účinná stabilizace obrazu
  • Přítomnost EVF
  • Kvalitní zvuk videa (stereo, 48kHz), pokud tedy zrovna nerachotí stabilizace, doostřování, nebo motorek zoomu
  • Kvalitní video. A umí snímat až 200fps při VGA rozlišení (ovšem bez zvuku)
  • Účinný blesk, lze přimontovat i externí
  • Solidní 60x zoom, optika téměř bez geometrického zkreslení
  • Dotykový displej, jenž je čitelný i za slunečného dne
  • Wi-Fi - lze například ovládat mobilem (ale při přímém připojení foťák ←→ mobil; přes router je to neuvěřitelně pomalé)
  • Dobré podání barev
  • Umí RAW
  • Umí sestavit pravé multiexpoziční HDR (ne duchařinu tonemapping), umí nenáročná panoramata
  • Příliš malý CMOS čip 1/2.3" - i při ISO 80 docela šumí, zapomeňte na fotky noční oblohy - o dost starší DMC-FZ8 se 7MPx CCD čipem stejné velikosti alespoň něco ze tmy zachytilo, tohle ani při 30s expozici
  • Podsvícení EVF, které rychle přeblikává mezi modrou a žlutou, je nazelenalé. Tmavší tóny zkorigovat lze, ale bílou nikoliv
  • Při vyšším zoomu je obraz poněkud neostrý, je patrná chromatická aberace
  • Nelze dobíjet v zapnutém stavu, například při přetahování fotek přes USB
  • Při zoomu optika dost cloní - bez něj F/2.8, při maximálním zoomu F/5.9
  • Kolečko na zadní straně má dlouhý a poněkud tužší chod
  • Při vysokorychlostním videu nefunguje ani stabilizace, ani zoom, ani zvuk. Přitom by na tohle stačil 8kHz zvuk (48kHz/8)

Pro začátečníky dobrý kauf, určitě lepší, jak tradiční kompakt, co jede na automatiku. Pravda, do kapsy se tohle nevejde, ale na krku to sluší. Ti pokročilejší však již záhy poznají nedostatky, třeba příliš malý čip na takové rozlišení - nevím, proč Panasonic trvá na 1/2.3" čipech, proč nedá větší, i kdyby 1/1.6", byl by nižší šum, byla by vyšší citlivost na světlo. Teď má člověk tendenci foťák krmit mrkví, aby viděl i po tmě. Ale kdo tohle oželí, pod 10k je to dobrý nákup.

Hummer46

Přidáno: 10. srpna 2017

Zakoupeno v CEWE FOTOLAB

Výborný foťák za slušnou cenu.

Jirka

Přidáno: 8. června 2017

• Velký ZOOM.
  • Dobré rozlišení snímku.
  • Možnost manuálního nastavení.
  • Video i 4k.
  • Možnost panoramatického snímku.
  • Velká rychlost závěrky,pro rychle pohybující se objekty i při větší ohniskové vzdálenosti
  • Cena.
  • Při nejmenší ohniskové vzdálenosti se horní části např. budov zbíhají.( ale s tím se nějak počítá)
  • Při natáčení panoramatického snímku mi přešli lidé v záběru, čímž byli z části neviditelní.
  • Poměrně velká váha a rozměry.(s tím se při tomto ZOOMu také počítá).

Jak jsem napsal v úvodu.

Výdrž baterie: Pro běžné použití dostatečná
Fotoaparát je vhodný na: Makro fotografie, Fotografie krajiny, Fotografie portrétů, Fotografie sportovních aktivit
Ověřený zákazník Electro World

Ověřený zákazník K24.cz

technik AFS

Přidáno: 29. září 2017

Zakoupeno v K24.cz

• Nevhodné pro horší světelné podmínky dané velikostí čipu

Výhodný poměr cena/kvalita
Velký rozsah objektivu 20-1200 mm