Recenze Pentax K-1 II

Ověřený zákazník VK Foto

Jiří Fajt

Přidáno: 23. dubna 2018

Zakoupeno v VK Foto

• velký jasný hledáček s možností vypnout pomocnou grafiku, kterou nepoužívám
  • bytelné provedení, voděodolné
  • kompatibilita se všemi objektivy s bajonetem K
  • zaostřování je (na Pentax) docela rychlé a už to umí i nějaký ten tracking pohybujících se objektů ;o)
  • vyšší grip, takže tam dostanu i malíček
  • osvětlení pro práci v noci, noční mód displeje, astrotracer
  • dobrá cena za fullframe vzhledem ke konkurenci
  • není o tolik větší než podobná APS-C těla
  • slabší výdrž baterie
  • těžší cca o 250 gramů oproti APS-C
  • autofokus má pořád své "mouchy"
  • zatím nedostatek (nových) objektivů
  • buffer snímků je dost velký, ale jeho zapsání na kartu je pomalé

Mám možnost srovnání se starou K-5kou, kterou jsem používal cca 7 let. Celkově je K-1 trochu svižnější co se týká ovládání. Rozdíl je znát v autofokusu (zkoušeno na DA300mm + 1.4 telekonverter, což je opticky dobrá, leč jinak dost pomalá sestava): AF-S je téměř okamžitý a hlavně mi přijde o dost spolehlivější (K-5 často v podobných situacích nezaostřila vůbec). AF-C je už horší, ale i zde je znát posun vpřed. Osvědčilo se mi používat AF-C SEL2 nebo SEL3, kdy po úvodním zaostření už foťák docela dokáže sledovat cíl a sám si přepíná na náhradní zaostřovací bod. Nesmí se ovšem pustit namáčknutá spoušť, což při sledování rychlého pohybu znamená většinou kompletní ztrátu zaostření a nutnost ostřit od začátku. Nastavení AF HOLD mi přišlo, že nemá moc vliv na výsledek, budu se s tím muset ještě víc seznámit. Fajn je i plocha hledáčku k dispozici navíc, ikdyž fotím jen APS-C výřez - jsem schopný lépe zachytit cíl v hledáčku a neutíká mi tolik z výřezu jako u APS-C. Jinak nastavování AF je daleko jednodušší, než bylo na K-5 - teď jen stisknout AF tlačítko a jedním kolečkem zvolit AF-C/AF-S a druhým kolečkem SEL mód. Jedna věc, se kterou jsem se zatím nesžil, je LiveView tam, kde dřív bylo prohlížení fotek na kartě. Celkově dojem zatím dobrý, ikdyž jsem zatím zdaleka nestihl využít všechny funkce, které přístroj nabízí.

Rozmístění ovládacích prvků: Vše pěkně po ruce
Kvalita pořízených fotografií: Výborná