Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Digitální fotoaparáty

Jak vybrat digitální fotoaparát?

Vybrat vhodný digitální fotoaparát není tak jednoduchou záležitostí, jak by se mohlo na první pohled zdát. V následujícím textu vám proto poradíme, jakými pravidly se při výběru řídit a na co se zaměřit.

Odkazy na osvědčené výrobce: NikonCanonSonyOlympusPanasonic

 

Dvakrát měř, jednou řež

První věcí, kterou byste měli udělat, než se pustíte do výběru svého nového digitálního fotoaparátu, je zamyslet se nad následujícími otázkami:

 

 

 

Základní dělení digitálních fotoaparátů

 

Je zřejmé, že každý fotografujeme něco jiného, a tak klademe na fotoaparát odlišné požadavky. Právě podle toho můžeme začít s výběrem vhodného digitálního fotoaparátu. Z konstrukčního hlediska lze digitální fotoaparáty rozdělit do tří skupin:

 

 

Kompaktní fotoaparáty

 

Většina běžných fotografů chce zaznamenávat svou rodinu a přátele, dovolenou a všechny hezké okamžiky každodenního života. Nemají žádné zvláštní požadavky na nejrůznější funkce, chtějí prostě jen fotit a nestarat se příliš o to, jak to funguje. Pro takové fotografy jsou určeny především kompaktní fotoaparáty s jednoduchým ovládáním, dostatečným množstvím automatických programů a zoomem s malým rozsahem (5x-10x), který je pro tento způsob fotografování nejvhodnější. Nespornou výhodou kompaktů jsou také jejich malé rozměry, díky kterým můžete mít foťák stále u sebe.

 

1) Začátečník, rekreační focení

Pro rychlé focení na dovolené, poslání fotek emailem, vyvolání v běžném rozměru nebo obrázku na zeď s důrazem na dobrý obsah snímku, nikoliv nutně kvalitu. Pro pohodlné nošení kamkoliv.

 

 • Cena: 1500 - 3000,- Kč
 • Rozlišení: 5 Mpix a výše
 • 5x optický zoom
 • Libovolný typ paměťové karty
 • Plně automatické zaostření a blesk
 • Kompaktní velikost

 

Nebudete mít možnost příliš toho nastavovat, vše bude automatické a nemusíte tudíž vědět, co je to ohnisková vzdálenost, ISO, Díky kompaktní velikosti si jej vezmete kamkoliv, doporučujeme kovové tělo, které přežije i při nošení bez pouzdra.

 

 

2) Polo-amatér

Nejsem profík, ale občas si chci se snímkem pohrát, kvalitně ho vytisknout. Práce na počítači mi není cizí a chci si vybrané fotografie upravit, oříznout, atd.

 

 • Cena: 3000,- Kč a výše
 • Rozlišení: 12 Mpix a výše
 • 7x optický zoom
 • Libovolný typ paměťové karty
 • Možnost přepnout na manuální nastavení expozice, ISO, barev atd.
 • Stále ještě kompaktní, ale už se nepodobá kreditní kartě

 

 

 

Digitální zrcadlovky

 

Pro pokročilé amatéry a profesionály, kteří fotografují nejrůznější rychlé akce a sporty, nebo mají vysoké nároky na kvalitu výsledných snímků, jsou určeny tzv. pravé digitální zrcadlovky. Ty jsou někdy označovány také jako DSLR (z anglického Digital Single Lens Reflex). Zrcadlovky získaly svůj název podle zrcadla, které odráží obraz z objektivu do optického hledáčku. Vidíte tedy přesně to, co objektiv, bez jakéhokoliv zpoždění a zkreslení.

 

 

Předností zrcadlovek je zejména možnost použít výměnné objektivy. Můžete tak zvolit nejvhodnější optiku pro danou scénu a situaci. K zrcadlovkám existuje celá řada dalšího příslušenství, jako jsou systémové blesky, optické filtry a podobně.

Zrcadlovky, už v dnešní době umějí natáčet video a zobrazují živý náhled na displeji, takže nemusíte koukat do hledáčku, abyste viděli, co fotíte.

 

 

Objektiv aneb vaše třetí oko

 

1) Kompaktní fotoaparáty

V dnešní době se u kompaktních fotoaparátů používají téměř výhradně objektivy s proměnlivou ohniskovou vzdáleností, tedy zoomy. Ohnisková vzdálenost (fotografové často říkají jen ohnisko) udává úhel záběru a pro lepší názornost je většinou tzv. přepočtena na kinofilm. Čím měnší číslo u ohniska je, tím šírokoúhlejší uděláme záběr (ze stejné vzdálenosti od objektu se na fotografii vejde širší záběr)

 

 

2) Digitální zrcadlovky

Objektivy k digitálním zrcadlovkám najdete v samostatné sekci - objektivy

 

 

Rozlišení

 

Rozlišení v megapixelech je vlastně vynásobení výšky a šířky snímku v obrazových bodech (tedy z kolika milionů bodů je snímek složen). K prohlížení snímku na běžném monitoru (1024x768) by vám tedy prakticky stačilo 0,8 megapixelů. Pokud ze snímku ovšem budete chtít udělat výřez nebo ho vytisknout a použít jej jako novou fotografii, bude již příliš malý. Pro fotografii 10x15 stačí rozlišení 3MPx

Oblíbenou mýlkou uživatelů je, že kvalitativní růst je zajištěn s přibývajícími megapixely. Dnes je možné sehnat čtrnácti-megapixelové přístroje do kapsy od košile. Daleko víc se však na kvalitě snímků podílí poměr velikosti čipu a množství buněk, tedy hustota. Zhruba platí, že větší čip s méně megapixely znamená i lepší snímky. Pro běžné uživatele pak postačují hodnoty okolo 10 megapixelů.

 

 

MPix a tisk

 

Pokud nechcete nechat své fotografie jen tak binárně válet někde na HDD nebo vypálené na CD, je dobré vědět, jaké rozlišení je vhodné pro tisk fotografií různých velikostí. To záleží hlavně na rozlišení stroje, který fotografie "vyvolává". Ve většině případů můžeme počítat s 300 DPI neboli body na palec. Z tohoto základu nám potom vychází následující tabulka.

 

 

Rozměr

Rozlišení při 300 DPI

Minimálně MPix

9x13

1052x1500

2

10x15

1205x1796

3

13x18

1500x2103

15x21

1796x2481

5

18x24

2103x2835

8

20x30 (A4)

2397x3390

10

 
 
 

Z tabulky je vidět, že pokud si pořídíme fotoaparát s 10 MPix, bez problémů zvládneme fotky až do rozměru 20x30. Samozřejmě můžeme tisknout i fotky větší, ale pak již může (ale nemusí, záleží na tom, co fotíme, na kvalitě chipu i objektivu) docházet k viditelným ztrátám kvality.


Každý fotoaparát má své maximální rozlišení, ale samozřejmě můžete kdykoliv nastavit rozlišení
nižší. Tím šetříte paměť na kartě, čím vyšší rozlišení, tím více místa vám každý snímek zabere.

 

 

Zoom - přiblížení

 

Přiblížení dělíme na optické, kdy se přibližuje pomocí optických členů a není tím nijak zhoršena kvalita fotografie a na digitální, což je vlastně jen výřez z originálního obrázku a tudíž trpí kvalita obrázku.

 

 

1) Optický zoom

 

Jednoduše řečeno se jedná o schopnost optického přiblížení vzdáleného objektu a oceníte jej pokaždé, pokud se k objektu nemůžete dostatečně přiblížit. Je potřeba jej důsledně odlišovat od digitálního zoomu, na rozdíl od kterého nedochází při optickém přiblížení ke snížení kvality obrazu.

Pozor ovšem na to, že u přiblížení 6x a výše je prakticky nemožné vytvořit ostrý snímek bez stativu. Čím větší přiblížení, tím více rozostření způsobí roztřesená ruka.

 

2) Digitální zoom

 

Jako rozhodovací kritérium jej naprosto ignorujte.

Na letácích se často setkáte s fantastickým údajem o zoomu, který je buď digitální, nebo dokonce součet digitálního a optického. Doporučujeme ovšem brát potaz jen na ten optický. Digitální je vlastně vytvoření výřezu z fotografie a jeho roztažení do plného rozměru. Tím dochází ke ztrátě kvality a mnohem lépe si tuto úpravu dokážete udělat na počítači. Při turistickém fotografování jej ovšem občas můžete použít z pohodlnosti, pokud vám výrazně nízká kvalita snímku nevadí nebo jako nekvalitní náhradu dalekohledu.

 

 

Paměťové karty

 

Paměťová karta je záznamové médium, které je možné používat i v jiných přístrojích (mobily, mp3 přehrávače, GPS atd. I s ohledem na to doporučujeme SD kartu, která je nejrozšířenější. Každou paměťovou kartu je možné mazat i přehrávat.

 

Paměťové karty (tzv. flash karty) jsou nejen náhradou kinofilmu, ale lze je použít v mnoha dalších přístrojích. To by mělo být hlavním kritériem pro výběr přístroje, abyste mohli paměťovou kartu využívat ve více zařízeních současně. Pokud pak například pojedete na dovolenou, můžete vzít kartu z MP3 přehrávače, mobilního telefonu a GPS navigace a získat tak extra prostor na fotografie.

 

 

 

Zdroje energie

 

Při výběru digitálního fotoaparátu je rovněž potřeba věnovat dostatečnou pozornost použitému zdroji energie. V podstatě se používají dva systémy:

 

 • tužkové dobíjecí akumulátory nebo alkalické baterie
 • Li-ion a Li-pol akumulátory

 

 

Oba systémy mají své výhody i nevýhody a nelze jednoduše říct, který je lepší.

 

 

Další vlastnosti ...

 

Materiál těla přístroje

 

Z hlediska funkce není tento parametr důležitý, avšak kovové fotoaparáty hodně uživatelů je preferuje.

 

Odolnost

 

Odolnost přístroje je naopak pro mnohé z nás poměrně důležitý parametr. Jak je uvedeno výše, není odolnost závislá ani tak na materiálu, jako především na konstrukci přístroje.

Je dobré mít na paměti, že naprostá většina všech fotoaparátů jsou velmi citlivá zařízení a velmi jim škodí (i drobné) nárazy, prach, vlhko a náhlé změny teplot. Proto ke každému přístroji doporučujeme vhodné pouzdro, které dokáže přístroj proti těmto vlivům velmi dobře ochránit.

Jsou ovšem i přístroje, které jsou konstruovány s ohledem na možnost použití za zhoršených podmínek. Některé jsou odolné stékající vodě (nevadí jim zmoknutí) a vnikání prachu. Jsou ale i takové, které jsou vyloženě vodotěsné až do 10m hloubky a dokonce jsou schopné vydržet pád z výšky 1,5m!

 

 

Stabilizátor

 

Stabilizátor obrazu, kterým jsou vybaveny některé přístroje, je schopen do jisté míry zabránit rozostření snímků.

Je to velmi dobrý pomocník, ale ani zdaleka neplatí, že zachrání každou situaci, nebo že by s přístrojem bez stabilizátoru nebylo možné pořídit ostrý snímek.

Použití stabilizátoru je vhodné například při fotografování dlouhým ohniskem zoomu anebo při horším světle. Hodí se především na statické záběry, protože pro zachycení pohybu je zapotřebí krátkých expozičních časů a ty mohou být použity jen při dobrých světelných podmínkách. Pro některé typy záběrů je tedy stabilizátor naprosto zbytečný.

 

 

 

zdroj: Nákupního rádce vytvořil obchod www.megapixel.cz.

Porovnat digitální fotoaparáty