Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Digitální fotoaparáty

Jak vybrat digitální fotoaparát?

 
Udělejte z hezkých momentů skvělé fotografie.
 
 
 
 
Zatímco někdo si vystačí s jednoduchým automatickým kompaktem za dva tisíce, jiní využívají fototechniku v ceně lepšího automobilu. Najděte v široké nabídce ten nejvhodnější přístroj pro vaše použití.
 
 
 

Funkce a parametry

 
Základní funkce jsou pro všechny typy fotoaparátů stejné, někdy se liší jen v jejich využití a aplikaci.  
 
 

Fotografické režimy

Fotoaparáty umožňují vybírat z přednastavených scén a režimů pro různé situace. Standardem bývá možnost fotit širokoúhlá panoramata, portréty, sport, makro režim pro focení detailů či noční režim, který aktivuje blesk a zvýší citlivost ISO. Populární je v poslední době také HDR, kde je výsledný snímek složen ze tří různě exponovaných. Výsledkem je lepší vykreslení detailů a větší dynamika, takže na fotografii vyniknou jak světlé části snímané scény, tak i tmavší část. Některé fotoaparáty umí automaticky rozpoznat obličeje a ostřit na ně. V plně automatickém režimu většina přístrojů vybírá mezi scénickými režimy samostatně, uživateli však dává i možnost manuální volby.
 
 

Režimy snímání

Existuje také několik režimů snímání, základním rozdělením je fotografování po jedné fotografii a sekvenční snímání. To funguje tak, že podržením spouště fotoaparát ve velmi krátkých intervalech (někdy i několik snímků za vteřinu) pořizuje další fotografie až do opětovného uvolnění spouště. Hodit se to může především při zaznamenávání rychlých scén, kde je těžké trefit ten správný moment. Výrobci rychlost sériového snímání uvádí ve specifikacích počtem snímků za vteřinu. Zpravidla jde o jednotky snímků za vteřinu, profesionální zrcadlovky používané fotoreportéry zvládnou až kolem deseti snímků za vteřinu.
 
Samozřejmostí je u všech fotoaparátů samospoušť, která před vyfocením snímku odpočítá čas. Vhod to může přijít, nejen když děláte skupinovou fotografii a nechcete na ní chybět, ale hodí se například i při focení nočního snímku s dlouhou expozicí, kdy samospoušť zamezí nechtěnému pohybu fotoaparátu při stisknutí spouště. Pokročilejší modely disponují funkcí bulb, kdy místo nastavení času závěrky před snímáním držíte závěrku otevřenou, dokud držíte spoušť.
 
 

Rozlišení a ukládání fotografií

Z parametrů se lidé často dívají na rozlišení, to ale na výslednou kvalitu nemá příliš velký vliv a více se o něj vyplatí zajímat snad jen tehdy, když fotografie hodláte tisknout. Optimálním minimem je 12 Mpx, už i mezi nejlevnějšími přístroji však naleznete fotoaparáty s 20 Mpx a profesionální zrcadlovky mohou mít i 30 Mpx a více. Vysoké rozlišení se hodí také tehdy, chcete-li z výsledné fotografie udělat při editaci výřezy.
 
Levnější fotoaparáty ukládají snímky pouze ve ztrátovém formátu jpeg, jeho výhodou je ovšem poměrně malá velikost souborů. Lepší fotoaparáty nicméně umí ukládat i v bezztrátovém formátu RAW, jenž snímky ukládá v nejvyšší možné kvalitě a poskytuje i více možností pro následné úpravy. Fotografie v tomto formátu však běžně mohou dosahovat velikosti i několik desítek MB (samozřejmě i zde platí, že čím větší rozlišení, tím větší velikost souboru).
 
 

Ovládání 

Displeje fotoaparátů obvykle mají úhlopříčku okolo tří palců. Mohou být buď zcela zabudované, nebo výklopné, což je velmi praktické například při pořizování autoportrétů nebo focení přes nějakou překážku. V některých případech je displej dotykový, jindy je ovládání svěřeno tlačítkům, potažmo se využívá kombinace obojího. 
 
Pozor na to, že samozřejmostí již není elektronický hledáček, a to především u kompaktnějších zařízení, kde tím výrobci šetří místo. V takovém případě je displej jedinou možností, jak při fotografování sledovat, co přesně fotíte (kompozice fotografie). 
 
K lepším fotoaparátům jsou k dispozici také dálkové spouště, které se hodí především tehdy, pokud nechcete záběr rozostřit pohybem fotoaparátu při stisknutí spouště. Někteří výrobci nabízí také bezdrátové ovladače, jež umožní ovládat i další funkce bez kontaktu s fotoaparátem. Někdy je dokonce možné využít pro ovládání fotoaparátu mobilní telefon s aplikací výrobce fotoaparátu.
 
 

Připojení a přenos dat

Mnoho fotoaparátů je dnes vybaveno připojením WiFi/Bluetooth pro přenos fotografií do počítače či mobilního zařízení, ale také k jejich přímému nahrání na sociální sítě. Někdy mají fotoaparáty také GPS pro přiřazování lokací ke snímkům. K dispozici může být také HDMI pro snadné připojení přístroje k televizi či jinému displeji.
 
 
 
 

Základní kategorie digitálních fotoaparátů

 
 

Kompakty

 
Nejlevnější fotoaparáty naleznete právě v této kategorii, pro spoustu uživatelů jsou ale naprosto dostačující. Kompakty mají kromě ceny velkou výhodu právě v rozměrech, většinu z nich bez problému vměstnáte do kapsy. Mají pevně zabudovaný objektiv a hodí se především pro ty, kdo chtějí zachytit své okamžiky, aniž by je samotné focení příliš zajímalo. Disponují plně automatickými režimy, ty jednodušší uživateli ani nedávají možnost do pokročilejších nastavení zasahovat. Pro amatérského fotografa to nicméně představuje výhodu, jelikož získá kvalitativně dostačující snímky, aniž by se musel trápit nastavováním.
 
 Jedním z důležitých parametrů je rozsah optického zoomu, standardně udávaný v násobcích. Běžnému uživateli postačí 3–5×, některé fotoaparáty nabízí ještě více, při přiblížení 6× a více je ale velmi těžké pořídit ostrý snímek. Pomoci může optická stabilizace, za tu si však je nutné připlatit. K dispozici může být kromě optického také digitální zoom, ten však pouze zvětšuje výřezy ze záběru a kvalita snímku tím trpí.
Dalším kritériem je ohnisková vzdálenost. Čím nižší je její hodnota, tím širokoúhlejší objektiv je. Lidskému vidění odpovídá hodnota 50 mm, nižší čísla tedy znamenají širokoúhlý záběr, vyšší naopak přiblížení. U fotoaparátů vybavených optickým zoomem je míra přiblížení vyjádřena rozsahem, například 18–105 mm. 
 
Zaměřte se ještě na světelnost udávanou ve formátu f/číslo vyjadřující, jak moc fotoaparát dokáže otevřít clonu. Čím nižší číslo, tím více světla dopadne na snímač, zjednodušeně řečeno tedy nižší číslo světelnosti znamená kvalitnější snímky za špatného světla.
 
 
Naprostá většina kompaktů disponuje režimem pro natáčení videa. Levnější zařízení umožňují záznam pouze v HD rozlišení, dražší ve Full HD a zařízení na vrcholu kategorie umí i 4K.
Sledujte také počet snímků za vteřinu (FPS), standardní je 30, plynulejší videa mají ale 60 FPS a někdy jsou k dispozici také režimy pro zpomalený záběr se 120 a více FPS.
 
Konstrukce fotoaparátů bývají jak plastové, tak i kovové, ty jsou odolnější při přenášení bez pouzdra. Mezi kompakty naleznete také vodotěsné přístroje či takové, které přežijí pád. 
 
Z další výbavy stojí za zmínku blesk, který je dnes standardem. U kompaktů je třeba vystačit si s tím zabudovaným, pouze vybrané pokročilejší modely mají možnost přikoupit výkonnější externí blesk
 
Některé fotoaparáty v kategorii kompaktů využívají klasické tužkové baterie, běžnějším řešením je ale nabíjecí akumulátor, který je buď zabudovaný, nebo se dává do speciální nabíječky dodávané s fotoaparátem. Výhodou výměnných akumulátorů je možnost dokoupit si další a v případě potřeby akumulátory prohodit a fotit dál.
 
 
 
 

Kompakty s výměnným objektivem

 
 
Jakýsi mezistupeň mezi klasickým kompaktem a zrcadlovkou představují kompakty s výměnnými objektivy. Označují se též jako bezzrcadlovky či EVF zrcadlovky, jelikož obraz do hledáčku přenáší digitálně. Jsou vhodné i pro profesionální použití a disponují pokročilejšími funkcemi a nastaveními. Mezi nimi lze zmínit třeba ukládání fotografií do bezztrátového formátu RAW, jenž zachovává kompletní obrazovou kvalitu a zároveň poskytuje více možností následných úprav. Tyto fotoaparáty samozřejmě také mají automatické režimy, nejlepších výsledků ale pochopitelně dosáhnete, pokud budete využívat manuální nastavení možných parametrů (zpravidla clony, závěrky nebo obou).
 
Rozsah zoomu je u těchto fotoaparátů definován použitým objektivem. Ty základní v této kategorii mají většinou rozsah zoomu menší, někdy disponují i pevným ohniskem. K dispozici však většinou bývají i teleobjektivy s vícenásobným zoomem, pochopitelně ale představují investici navíc. 
 
Natáčení videa je u těchto fotoaparátů standardní funkcí, díky možnosti měnit objektivy ale skrývá mnohem větší potenciál. Standardem je zde Full HD rozlišení, lepší modely nicméně natočí i 4K video.
Snímkovací frekvence začínají na 30 FPS, což znamená dostatečně plynulý záznam, lepší je ale v tomto ohledu 60 FPS. K dispozici bývají také režimy pro zpomalený záběr, které sice probíhají v nižším rozlišení, zato až při 120 a více snímcích za vteřinu.
Ne všechny fotoaparáty v této kategorii mají nativně blesk, nicméně většina z nich je vybavena adaptérem na připojení externího
 
Standardem je také optická stabilizace, kterou oceníte zejména při pořizování snímků při velkém přiblížení nebo za horšího světla. Vlastní stabilizační systém nabízejí také některé objektivy.
Klíčovým parametrem je velikost snímače.
 
 
Většina kompaktů s výměnnými objektivy má kovovou konstrukci doplněnou plasty. Těla sama o sobě jsou tak poměrně bytelná, přesto se větší pád může stát osudným. Samotné objektivy mají odolnost ještě o něco nižší. Voděodolné fotoaparáty v této kategorii nehledejte. 
 
Napájení je standardně řešeno vyjímatelnou baterií, která se nabíjí dodávanou nabíječkou. Běžně výrobci nabízí také záložní baterie, můžete jich s sebou tak nosit nabitých hned několik. Pozor na neoriginální akumulátory, mohou se například nafouknout a zaseknout v těle fotoaparátu nebo ještě hůře – začít hořet.
 
 
 
 

Digitální zrcadlovky (DSLR camera)

 
Zásadním rozdílem oproti kompaktům s výměnným objektivem je přítomnost zrcadla. Tím se přenáší obraz do hledáčku přímo bez jakéhokoli zpoždění. Zároveň část světla odráží i na senzory ostření a expozice, čímž zrychlují výpočty těchto údajů. Při zachycování snímku se zrcadlo sklopí tak, aby světlo mohlo proniknout ke snímači. Právě pohyb zrcadla vytváří typický zvuk, který zrcadlovky při focení vydávají. Jedná se o rozměrné fotoaparáty vhodné především pro profesionální použití.
Automatickými režimy sice disponují, počítá se ale především s používáním v plně manuálním módu či s nastavováním vybraných parametrů. 
 
Zrcadlovky se vyrábí pouze jako samostatná těla s výměnnými objektivy. Koupit je možné jednotlivé části zvlášť, často je však nabízena základní sada s tělem a setovým objektivem. Ačkoli i s ním je obrazová kvalita vysoká, pokud to s focením skutečně myslíte vážně, počítejte s investicemi do dalších objektivů. 
 
Zrcadlovky díky velkému tělu pojmou i velké snímače, ty dostupnější obvykle využívají APS-C snímač, dražší poté full-frame. Pochopitelně i zde platí, že větší snímač znamená vyšší kvalitu obrazu a zároveň nižší šum při fotografování na vyšší citlivost. 
 
I klasické zrcadlovky se již naučily natáčet video, minimem je dnes rozlišení Full HD. Dražší modely umí i 4K video nebo třeba zpomalený záběr se snímkovací frekvencí až 240 FPS. Díky optické stabilizaci lze zrcadlovkou natočit velmi kvalitní záběry, stabilizační systém navíc mají i některé objektivy.
Co naopak zrcadlovky vyšších kategorií nativně nemívají, je blesk. Jsou nicméně (a to i ty s integrovaným bleskem) připraveny na připojení externího.
 
Z příslušenství lze dále zmínit dálkové spouště, které mohou být drátové i bezdrátové. K dispozici bývají také ovladače, se kterými lze kromě spouště ovládat i další funkce fotoaparátu. Protože v této kategorii nenaleznete nativně voděodolné modely, lze zakoupit speciální pouzdra, jež vám fotit pod vodou umožní. 
 
Zrcadlovky jsou napájeny speciálními bateriemi, jež se nabíjí v přibalených nabíječkách. Vždy je možné dokoupit záložní a nosit je s sebou nabité. Pozor však opět na neoriginální baterie. Výhodou zrcadlovek je relativně nízká spotřeba energie při focení přes hledáček, protože potom není třeba živit energeticky náročný displej. Díky tomu není problém vyfotografovat i více než 500 snímků na jediný akumulátor. 
 
 
 
 
 

Příslušenství

 
S výjimkou odolných kompaktů jsou fotoaparáty citlivé na otřesy, a proto je potřeba je při přenosu dobře chránit. Na trhu je široká nabídka brašen a pouzder od jednoduchých, která zabrání především poškrábání při přenosu s dalšími věcmi, až po vyztužená, s nimiž fotoaparát přežije i pád. Existují také speciální vodotěsnápodvodní pouzdra, se kterými si i zrcadlovku můžete vzít pod hladinu, pochopitelně jsou ale dražší.
 
K fotoaparátu s výměnným objektivem jsou vhodné brašny či fotobatohy, které mají úložný prostor na míru pro tělo, objektivy a případně další příslušenství, jako například blesk či stativ. Některé umožní také dispozice vnitřku měnit pomocí různých úchytných systémů. Hleďte na použité materiály a kvalitu vyztužení tak, aby se jednotlivé komponenty navzájem nepoškozovaly.
 
Většina fotoaparátů nemá vlastní úložiště, a tak je potřeba počítat také s investicí do paměťové karty. U jednoduššího kompaktu na velkou sbírku fotek může stačit i 8 GB, zrcadlovky s velkým rozlišením a ukládáním ve formátu RAW takovou kapacitu velmi rychle zaplní. Zaměřte se proto na to, jak velké paměťové karty přístroj podporuje. Důležitým parametrem je také rychlost karty, při zapisování objemnějších snímků by pomalejší karta mohla zdržovat délkou zapisování.

 
K objektivu se pak hodí pořídit si filtr, který poskytne objektivu základní ochranu. Je přece jen levnější vyměnit škrábnuté sklíčko UV filtru za několik set korun než dát do servisu objektiv v ceně deseti či více tisíc. Speciální filtry pak umožňují docílit i různých efektů, které se jen těžko provedou při zpracování fotografie v počítači – řeč je zejména o polarizačním filtru. Ten umožní například zvýraznit strukturu mraků na obloze a odstranit některé nechtěné odlesky. 
 
Zejména pro snímky krajiny, při používání tzv. dlouhých objektivů (objektivů s dlouhými ohnisky) či třeba při focení noční oblohy nebo makrofotografií se prakticky nelze obejít bez stativu. Pro tyto účely se hodí i dálková spoušť.
 
Samostatnou kapitolou je příslušenství pro natáčení kvalitních videí, kdy se kromě stativu hodí i stabilizátor (gimball), namísto blesku je třeba použít světlo a důležitý je i externí mikrofon. 
 
Profesionálové pak vybírají i z dalších zařízení, jako jsou studiové blesky, odrazné desky, foto pozadí, bateriové generátory a další vybavení.
 
 
 
 

Cena

 
Jednoduché kompakty seženete za jednotky tisíc korun, stejně tak ale můžete zakoupit zrcadlovku za několik desítek tisíc korun a stejnou částku vložit i do kvalitního objektivu. Především u dražších fotoaparátů se zaměřujte na důležité parametry, jako je velikost snímače, nezapomeňte si také pročíst profesionální i uživatelské recenze. 
 
Mnoho lidí si pořizuje drahé přístroje s vidinou vysoce kvalitních fotografií, hlavní činitel v tomto ohledu je nicméně samotný fotograf. Proto vždy zvažte, jestli skutečně dokážete využít potenciál fotoaparátu naplno. A pokud ne, můžete ušetřit, aniž by to v reálu představovalo zásadní rozdíl. 
 
Levnější přístroje navíc nejsou takovým lákadlem pro zloděje, u dražších fotoaparátů si vás takový člověk může předem vytipovat a poté vás i malá chvilka nepozornosti může přijít na několik desítek tisíc. Nezapomeňte také na to, že samotná cena za přístroj není zejména u těch s výměnnými objektivy konečná a vždy počítejte s rezervou na příslušenství, kupříkladu na paměťovou kartu či ochranný obal.
 
Porovnat digitální fotoaparáty