Jak vybrat digitální fotoaparát?

I při obyčejné procházce parkem mohou vzniknout fotky zralé do galerie.

Každý z nás je občas fotografem. Možná rádi uchováváte vzpomínky v nejvyšší možné kvalitě. Nebo to s focením myslíte vážně, přemýšlíte nad kompozicí a expozicí, ale potřebujete technicky precizní fotoaparát. Na otázku, který je ten nejlepší, ovšem existuje více správných odpovědí.

 • Filip, redaktor Heureka.cz
 • Doba čtení: 4 min.

Digitální fotoaparát je pro někoho hračkou, pro jiné koníčkem nebo pracovním nástrojem. V první řadě je tedy klíčové položit si otázku, na co fotoaparát vlastně potřebujete. Pokud vám jde o zachycení nejlepších momentů z oslav, může vám stačit kompakt za pár tisíc. Jestli si potrpíte na kvalitu snímků nebo fotíte za zhoršených světelných podmínek, přijde zase vhod správná zrcadlovka.

Dobrý fotoaparát pořídíte ve všech kategoriích, jen každý nemusí zapadat do vaší představy.

Typy digitálních fotoaparátů

Zrcadlovky

Zrcadlovky jsou královnami současného trhu s foťáky. Disponují nejvyšší kvalitou snímání, rozmanitými funkcemi a plnou kontrolou nad expozicí a ostřením. Přetrpět však musíte vyšší pořizovací cenu.

 • Vyšší kvalita snímání a výsledných fotografií

 • Vhodné pro nadšence i profesionály

 • Možnost výměny objektivu

 • Precizní ostření a nastavení expozice

 • Vyšší cena

 • Rozměrnější a těžší než kompakty

 • Pro amatéra mohou být složitější na použití

Zrcadlovky

Kompakty

Kompakty potěší všechny nenáročné fotografy, jimž jde hlavně o jednoduchost a úspornost. Kvalita snímků je dostačující pro dovolené a výlety, potěší navíc i menší rozměry a opravdu snadné ovládání.

 • Menší rozměry a hmotnost

 • Ideální pro občasné a nenáročné fotografy

 • Nižší cena

 • Fotit s nimi zvládne opravdu každý

 • Nižší kvalita snímání

 • Méně doplňkových funkcí

 • Bez možnosti výměny objektivu

Kompakty

Bezzrcadlovky

Bezzrcadlovky jsou jakýmsi rozkročením mezi zrcadlovkou a kompaktem. Pyšní se solidní kvalitou snímání a vyměnitelnými objektivy, navíc s příznivějšími rozměry a hmotností. Stejně tak se ale nabízí otázka, proč si za stejnou cenu rovnou nepořídit zrcadlovku.

 • Lehkost kompaktu s výměnným objektivem zrcadlovky

 • Dobrá rychlost snímání a ostření

 • Tichost focení bez cvakání

 • Vysoká kvalita snímků

 • Bez optického hledáčku

 • Vysoká cena

 • Složitější výběr objektivů

Bezzrcadlovky

Dáváte přednost filmu před digitálem? Některým momentům dodají ojedinělý nádech jen klasické fotoaparáty.

Které parametry si pohlídat

Rozlišení

Jeden z hlavních parametrů kvality fotografie. Určuje počet obrazových bodů, které tvoří jeden snímek. Čím je vyšší, tím je fotka detailnější.

Optický zoom

Optický zoom je míra přiblížení záběru bez ztráty kvality snímku. Běžnému uživateli postačí zoom mezi 3x až 5x. Při vyšším přiblížení je těžší pořídit ostrý snímek.

Ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost zjednodušeně prozrazuje šíři fotografie. Nižší čísla znamenají širokoúhlý záběr, vyšší naopak přiblížení. U fotoaparátů vybavených optickým zoomem je míra přiblížení vyjádřena rozsahem, například 18–105 mm.

Minimální

Maximální

Podle velikosti displeje

Větší velikost displeje umožňuje zejména snadné ovládání a spouštění funkcí.

Které další parametry je dobré znát?
 • Typ snímače – Nejčastěji se setkáte se snímači CCD nebo CMOS. První jmenovaný je již poměrně starou technologií, oproti modernějším CMOS snímačům ale tolik netrpí na šum (zrnění ve fotografiích) i při nízkých citlivostech, i když s rostoucím ISO je šum také výrazný. CMOS zato vyniká větší rychlostí a menší energetickou náročností.

 • Formát snímače – Čím větší je snímač, tím více prostoru dostávají jednotlivé pixely. Mohou tak přesněji zaznamenat konkrétní obrazovou informaci a lépe se vypořádají se šumem. Jinými slovy vedou k čistšímu a detailnějšímu obrazu. Na vrcholu třídy stojí přístroje s full-frame snímačem, za ty už je ale třeba si řádně připlatit. Velmi častou obdobou je i APS-C, který patří do střední třídy. Pokud chcete mít fotografie v kvalitě vhodné na profesionální tisk, je třeba mít formát alespoň 4/3.

 • Druh napájení – velká většina dnešních modelů je poháněna klasickým dobíjecím akumulátorem. Zřídkakdy se setkáte i s možností napájení AA bateriemi, zejména u dětských foťáků.

Důležité vlastnosti

Příslušenství

K dobrému fotoaparátu patří i adekvátní příslušenství. Zejména pokud berete fotografování jako něco víc než obyčejný koníček.

Objektivy

Brašny a pouzdra pro fotoaparáty

Paměťové karty

Studiová fototechnika

Foto doplňky a příslušenství

Pevné disky externí

Nejčastější otázky

Kolik stojí digitální fotoaparát?

Nejlevnější digitální fotoaparáty jsou i za méně než 2 800 Kč, ovšem jde o obyčejné kompakty na občasné použití na dovolené či přímo dětské foťáky. V rozmezí 2 800 – 10 400 Kč už seženete lepší modely, včetně méně vybavených zrcadlovek a pokročilejších kompaktů. Rozpětí 10 400 – 22 200 Kč je takovou zlatou střední cestou pro ty, kteří svou fotografickou tvorbu vážněji a chtějí dobrý přístroj s vysokou kvalitou snímání a nejrůznějšími funkcemi. Za více než 22 200 Kč pak pořídíte technologickou špičku, s níž mohou pracovat i profesionálové, ať už je vám bližší kompakt, zrcadlovka nebo bezzrcadlovka.

Jak vybrat ten správný objektiv?
 • Zpravidla si fotograf pořizuje více objektivů, protože každý se hodí na něco jiného. Univerzální zoom s rozsahem obvykle od 18 do 70 mm bývá jako základ. Někdo ale prahne po světelnějších širokoúhlých objektivech, které se hodí na reportáže či fotografie architektury, jiný zase po dlouhých zoomech například pro focení divoké zvěře či sportovních událostí. Nejlepší obrazové kvality dosahují objektivy s pevným ohniskem, univerzální hodnotou velmi podobnou lidskému rozsahu vidění je 50 mm, zároveň jde o nejvhodnější variantu pro portréty. Existují také širokoúhlé objektivy s pevným ohniskem například 24 mm nebo naopak makro objektivy s ohniskem až 90 mm pro zachycování drobných detailů.

 • Klíčovým parametrem objektivu je ohnisková vzdálenost. Nejblíže lidskému vnímání (v případě full-frame snímače) je vzdálenost 50 mm, k dispozici jsou jak velmi širokoúhlé objektivy s ohniskovou vzdáleností mezi 10–20 mm, tak i teleobjektivy i s více než 300mm ohniskem. Platí, že čím větší je přiblížení, tím méně světla ke snímači dopadá, a u teleobjektivů se tak vyplatí zainvestovat do takových, které mají vlastní stabilizační systém. I tak ale bývá kvalitní stativ nezbytností. Některé objektivy mají pevné ohnisko, jiné nabídnou rozsah, a můžete tak scénu dle potřeby přibližovat nebo oddalovat.

 • Dalším velmi důležitým parametrem je světelnost udávaná jako f/clonové číslo – čím je nižší, tím více se clona dokáže otevřít, a propustit tak více světla ke snímači. Nízké clonové číslo znamená kvalitnější snímky za horšího světla a obecně platí, že lepší světelnost výrazně zvyšuje také cenu objektivu. Míra clonění má také velký vliv na hloubku ostrosti, tedy na to, v jaké vzdálenosti od objektivu bude zachycovaná scéna ostrá. Pro focení efektních snímků s rozostřeným pozadím je nutné clonu otevírat, co nejvíce to světelné podmínky umožňují.

 • Samozřejmě platí, že čím nižší světelnost objektiv má, tím vyšší je jeho cena a také velikost a hmotnost. Můžete tak mít dva objektivy se stejnou ohniskovou vzdáleností, ale jeden se světelností f/1,6 a druhý f/3,5 a první může být klidně dvoj- i vícenásobně dražší, ale také těžší. Profesionální objektivy – rozuměj ty s nižším clonovým číslem a patřičně vyšší cenou – bývají také odolné proti vnikání vody a prachu a mají kvalitnější a odolnější konstrukci.

Jaký je rozdíl mezi optickým a digitálním zoomem?
 • Optický zoom – přiblížení záběru či fotografie obstarává objektiv a nedochází při něm ke ztrátě kvality.

 • Digitální zoom – přiblížení probíhá čistě digitálně, čímž se zvyšuje šum a snižuje ostrost.

Co je to bajonet?

Bajonet je typ uchycení objektivu k tělu fotoaparátu. Každý výrobce má určitý typ bajonetu, na který lze připojit pouze kompatibilní objektivy. Ty ostatní je nutné zapojovat přes adaptér, ne vždy jsou pak dostupné všechny jejich funkce. Adaptéry jsou nicméně k dostání prakticky na jakékoli dva typy bajonetů, na nové tělo tak klidně můžete připojit i třicet let starý objektiv.

Který fotoaparát je nejlepší pro začátečníka?

I začátečníci se dělí na dvě skupiny.

 • Začínající nadšenec: Pokud je pro vás focení nově objevenou zálibou a chcete se v něm neustále zlepšovat, doporučujeme nákup levnější zrcadlovky nebo bezzrcadlovky, která vás naučí práci s různými objektivy a expozicí.

 • Pokud jste jen příležitostný fotograf, hlavně na rodinných dovolených, a nechcete se příliš stresovat, sáhněte po pohodlném automatickém kompaktu, který většinu obstará za vás. Vám už stačí zamířit a zmáčknout spoušť.

Další užitečné články

Nejlepší fotoaparát pro začátečníky