Recenze Sony Alpha A7 ILCE-7

pro me vyborny fotak.. pro nekoho absolutne vyhozene penize - fotak je predevsim o objektivech a tech je zatim malo.. ale jestli vam vyhovuje ohnisko okolo 50mm, je zeiss jasna volba, dale pak doporcuju i 35mm f2,8, ktery je ale vzhledem k cene malo svetelny..a potom celou radu rangefinder objektivu Zobrazit celou recenzi

Ověřené recenze Sony Alpha A7 ILCE-7

Ověřený zákazník Centrum FotoŠkoda

Michal D.

Přidáno: 10. prosince 2017

(Upraveno 17. ledna 2018)

Zakoupeno v Centrum FotoŠkoda

• fullframe snímač
  • výrazně nižší cena než u jiných přístrojů s fullframe snímačem
  • dobrý ISO výkon
  • možnost použití jiných objektivů
  • manuální ostření má velmi dobré asistenční funkce, které nezpožďují závěrku (jako u Fuji - zkoušel jsem X-T10 a X-E1)
  • velký hledáček
  • senzor odráží světlo více než jiné senzory, což vytváří v protisvětle nepříjemné duchy
  • aplikace ve fotoaparátu ani po mnoha letech od uvedení A7 nejsou dostupné pro české zákazníky - pro Sony jsme zřejmě nedůležitá pidizemička
  • některé funkce fotoaparátu běžně dostupné v přístrojích jiných výrobců (vícenásobná expozice, časosběrné funkce, apod.) jsou k dispozici jako placené aplikace (které jsou českým občanům navíc zapovězené)
  • s přístrojem není dodávána nabíječka a nabíjení baterie ve fotoaparátu trvá i 5 hodin
  • baterie má mizernou výdrž a extrémně vysokou cenu v porovnání s konkurencí
  • setový objektiv opravdu není nic moc
  • video kodek pro záznam videí je příliš ztrátový
  • senzor má low-pass filtr
  • neostré okraje při použití širokoúhlých objektivů (mělo by řešit použití oficiálních objektivů od Sony, ty jsem ale netestoval)
  • automatické ISO neumí měnit minimální rychlost závěrky

Nejlevnější fullframe na trhu, který jsem pořídil, když se jeho cena dostala na 20000 Kč po započtení všech slev. Tomu nešlo odolat. Pro ty, kteří se chtějí co nejlevněji dostat k fullframe fotoaparátu je to zajímavá volba. Má však svoje mouchy, o kterých je dobré před koupí vědět.

Přístroj je malý a lehký (na fullframe), senzor je kvalitní a je možné použít téměř libovolné objektivy pro libovolný systém (já používám nové i staré Nikony a M42 objektivy). Pozor však u širokoúhlých objektivů, kde je patrná neostrost mimo střed snímku - důrazne doporučuji před koupí objektivu vyzkoušet.

Senzor má také nezvykle lesklý povrch, který má tendenci vytvářet duchy u zdrojů světla, které svítí přímo do objektivu. Velmi patrné je to na nočních snímcích. Na Fuji bezzrcadlovkách a na Nikonských zrcadlovkách s tímhle problém nemám. Kolega s DSLT zrcadlovkou od Sony tím viditelně trpí také, novější verze A7 by měly být v tomto ohledu lepší. Chcete-li fotit v protisvětle nebo pořizovat různé noční snímky, doporučuji zvolit jiný fotoaparát.

Co mě opravdu naštvalo, to je politika firmy Sony poskytovat některou standardní funkčnost v podobě placených(!) aplikací. No dobrá, řeknete si, těch pár stovek až pár tisíc do toho ještě dám. Jenže jako občan ČR nic nekoupíte, protože to nejde. Když Sony řeknete, že jste Čech, nebo chcete platit českou platební kartou, webové stránky Sony vám suše oznámí, že službu na území Čech neposkytují, takže se máte jít bodnout. Britové, Němci ani Poláci(!) problém nemají. Bohužel ani po mnoha letech od uvedení řady A7 se situace nezměnila, a to považuji za alarmující. Firmě Sony za to ukazuji svůj vztyčený prostředníček. Fuj! Hanba!

Zatím jsem nepoznal jiného výrobce fotoaparátů, který by podobně jako Sony nedával k přístroji nabíječku. A7 sice umí nabíjet baterii přímo v přístroji, jenže to znamená přístroj položit na stůl, kde se na něj zbytečně práší, a ještě ho tam nechat ležet 5 hodin. Proto doporučuji nabíječku dokoupit, ale ne tu od Sony. Přece byste jim za tuhle nepěknou taktiku nedávali extra penízky.

Přiznám se, že tolik problémů jsem od vlajkové lodi firmy Sony nečekal, alespoň po té mediální hype, která ji provázela. Chcete-li tedy oproti APS-C čipům menší hloubku ostrosti, větší dynamický rozsah a na dnešní dobu stále rozumný ISO výkon, a máte hluboko do kapsy, Sony A7 je pro vás tou pravou volbou, pakliže jste ochotni tolerovat její neduhy, kterých bohužel není úplně málo.

Kvalita pořízeného videa: Dostatečná
Hodnotím se jako fotograf: Pokročilý
Ovladatelnost se mi zdá: Intuitivní a přehledná

Pavel

Přidáno: 4. prosince 2017

• výborná obrazová kvalita
  • výklopný displej
  • výtečný elektronický hledáček
  • propracované možnosti využití manuálních objektivů, focus peaking, zvětšení obrazu při ostření
  • fullframe v opravdu kompaktním balení
  • ergonomie nic moc, daň za kompaktnost
  • malá nabídka nativních objektivů, pokud jsou, tak hodně drahé
  • přibalený popruh kouše
  • postrádám joystick pro volbu ostřícího bodu, ale to už je možná trochu zmlsanost...

Fullframe foťák za cenu pod 25 tisíc, o tom se nám ještě donedávna ani nesnilo. Výhodou je jeho kompaktnost, je to ovšem taky největší nevýhoda. Mám ještě Sony A77M2, jsem z ní navyklý mít všechna důležitá nastavení na tlačítkách, kterým je možno přiřadit jednotlivé funkce, u A7 to až tolik nejde. A7 se mi také hůř drží, ale samozřejmě zase je výrazně lehčí. Tyhle výhody a nevýhody si holt musí každý posoudit sám. Fotí to, s kvalitním objektivem, naprosto skvěle, často se divím, jak nízké ISO mu stačí, ale zároveň není problém fotit na ISO 12800. Celkově velká spokojenost, věděl jsem, do čeho jdu.

Přidáno: 3. prosince 2017

• Velký snímač a rozlišení

Hodnotím se jako fotograf: Amatér

Wolfik43

Přidáno: 8. srpna 2017

Zakoupeno v FOTOLAB.cz

Full Frame čip, na výsledné kvalitě fotografií je to hodně znát i ve formátu jpg. Na trhu je malý výběr objektivů s bajonetem E. Místo standartního set objektivu 28-70 mm bych uvítal nějaký 24 (28) - 105 (135)mm.

Libor

Přidáno: 31. července 2017

• Full Frame

Ověřený zákazník Centrum FotoŠkoda

eichipejchy

Přidáno: 10. července 2017

(Upraveno 10. července 2017)

Zakoupeno v Centrum FotoŠkoda

• nejdostupnější digitální plnoformátový fotoaparát na trhu (skvělý poměr cena/výkon)
  • malé rozměry, nízká hmotnost
  • možnost adaptace objektivů různých značek
  • asistence manuálního ostření (zvětšení, focus peaking) a expozice (zebra, histogram)
  • elektronický hledáček
  • množství konektorů (mikrofon, sluchátka, HDMI, multi-interface)
  • clear image zoom - možnost využití "ořezu" části snímače
  • vysoký dynamický rozsah fotek v RAWu
  • kvalitní propojení se softwarem Capture One for Sony (věrné barvy při vyvolávání z RAW)
  • eye auto focus - možnost automatického ostření s rozeznáváním na oko portrétované osoby
  • čistý výstup přes HDMI (bez komprimace a bez vrstvy informačních ikonek)
  • první generace nemá ještě tak dobře vychytanou ergonomii (pozice spouště, grip)
  • cenová politika Sony = absence některých pokročilých video funkcí (4K, IBIS, XAVC-S, 100fps) = za tyto funkce je nutné si pořádně připlatit (u vyšší řady a7)
  • Sony již dál nenabízí softwarové aktualizace pro tento model
  • dostupnost servisu pro fotoaparáty Sony
  • vysoká cena příslušenství (originální SONY grip, baterie, objektivy, spouště)
  • obchod s aplikacemi ve fotoaprátu není pro ČR dostupný

Sony A7 je nejstarší a nejlevnější model plnoformátové alphy. I když mi cenová politika Sony nepřipadá férová, tohle je výjimka. Je vhodný zejména pro portréty, krajiny, produkty apod. Fotíte-li reportáže nebo sport a potřebujete rychlé sériové snímání či ultra rychlý AF, tento model pro vás nebude vhodný. Čtyři roky starý model rozhodně není vrak a pokud se nehoníte za high-end novinkami a megapixely, budete nadmíru spokojení. Ušetřené peníze z dražšího modelu bych investoval do kvalitní optiky, která má na výslednou estetiku (i technickou kvalitu) mnohem vyšší dopad. Pro ty co se nemusí spoléhat na AF, se díky možnosti adaptovat objektivy různých bajonetů, otevírají de facto nekonečné kombinační možnosti. Ideální v případě, že nechcete investovat moc peněz do systému SONY. 30 let starý MF Nikkor v kombinaci s A7 velikostně i pocitově připomíná focení na kinofilmovou zrcadlovku pouze s tím rozdílem, že místo filmu do něj vkládáte SD kartu.

www.fotoaparat.cz

Přidáno: 29. ledna 2017

Test Sony Alpha A7 | FotoAparát.cz

V dnešní recenzi se podíváme na nejvyšší konec řady E, kde je fotoaparát s velmi netradičním designem a snímačem full-frame formátu. Je jím nová Sony A7 a to hned ve dvou provedeních. Jedna s 24MPix čipem a druhá s 36 MPix čipem. My se podíváme na tu první z nich, Sony A7.

Celá recenze na www.fotoaparat.cz
Ověřený zákazník Megapixel.cz

Přidáno: 19. července 2016

Zakoupeno v Megapixel.cz

• Jsem s A7 naprosto spokojen,překvapila mě kvalita výstupu i se setovým objektivem!!
  • jen škoda drahého příslušenství oproti konkurenčnim značkám

Přešel jsem z NIKONu na A7 a nelituju,je to opravdu síla v malém těle.

Výdrž baterie: Pro běžné použití dostatečná
Fotoaparát je vhodný na: Makro fotografie, Fotografie krajiny, Fotografie portrétů, Fotografie sportovních aktivit
Ověřený zákazník MEGAFOTO.CZ

Přidáno: 4. března 2016

Zakoupeno v MEGAFOTO.CZ

• Sice jednoznačně spotřební produkt s moderním výkonem
  • ale zatím klady převládájí.
  • Uvidíme jaka bude životnost.

Nejlevnější FF co dodat.

Kvalita pořízeného videa: Dostatečná
Hodnotím se jako fotograf: Profesionál

Přidáno: 1. února 2016

• dobré foto
  • dobré ovládání

celková spokojenost
produkt se mi používá dobře
doporučuji ostatním
vybral jsem si ho podle dobrých parametrů

Výdrž baterie: Pro běžné použití dostatečná
Fotoaparát je vhodný na: Fotografie krajiny
Hodnotím se jako fotograf: Amatér

Přidáno: 12. června 2015

Zakoupeno v FOTOLAB.cz

• lehký, ale neuvěřitelně výkonný fotoaparát.
  • často používám ISO 1600 i 3200 a po pečlivém
  • zpracování v RAW jsou výsledky velmi dobré
  • ceny skel (když chce člověk kvalitu, musí si připlatit)

Spokojenost, mohu doporučit

Fotoaparát je vhodný na: Fotografie krajiny, Fotografie portrétů
Ověřený zákazník MEGAFOTO.CZ

Přidáno: 24. června 2014

Zakoupeno v MEGAFOTO.CZ

• Skvělý poměr cena/výkon. Kompaktní rozměry na full-frame fotoaparát, rychlé fázové ostření (s objektivem 28-70, neskutečně tiché), zvládá 1080p 60p, čistý hdmi výstup, dobře rozmístěná tlačítka s těmi nejdůležitějšími funkcemi
  • Prozatím málo FE objektivů, výdrž na baterii není zrovna oslnivá, v balení není nabíječka a baterie se musí nabíjet ve foťáku, větší bitrate u videa by určitě neuškodil (omezeno kodekem avchd 2.0)

Za ty peníze dostanete opravdu vymyzlený kus techniky a pokud přecházíte například z Canonu jako já, lze pomocí adaptérů používat i Canon objektivy.

Fotoaparát je vhodný na: Fotografie krajiny, Fotografie portrétů

pcnews.sk

Přidáno: 5. dubna 2014

Sony A7 je skvelý full-frame v tele kompaktu | PCNews.sk

Pri pohľade na jeho rozmery len málokto tuší, že vo vnútri tohto fotoaparátu nájde plnohodnotný Full-Frame snímač. Navyše cena nie je extrémne prehnaná a nezaplatíte tu viac, ako za klasickú FF zrkadlovku.

Celá recenze na pcnews.sk
Ověřený zákazník Megapixel.cz