Nejnovější recenze ze sekce Digitální fotoaparáty

Canon EOS R7

Fujifilm X-T30 II

Fujifilm X-T30 II

Ověřený zákazník FUJIfoto.cz Ověřený zákazník

Přidáno: 16. února 2024

(naposledy upraveno 16. února 2024)

Zakoupeno v FUJIfoto.cz

• zábavný, skvělé fotky
Olympus OM-5

Olympus OM-5

Ověřený zákazník FotoŠkoda Zbyněk

Přidáno: 15. února 2024

(naposledy upraveno 15. února 2024)

Zatím se seznamuji

Sony Alpha A7 III

Sony Alpha A7 III

Anonym Anonym

Přidáno: 14. února 2024

• Excelentní obrazová kvalita i za špatných světelných podmínek
  • Režim zaostření na oči a sledování objektů
  • Vhodné i pro natáčení videa
  • Možnost nastavit si foťák podle sebe (nastavitelná tlačítka)
  • 2 sloty na paměťové karty
  • V porovnání s konkurencí vynikající výdrž baterie - cca 600 snímků
  • Neintuitivní ovládání, zmatené menu
  • Špatný (ale dostatečný) elektronický hledáček
  • Průměrná kvalita displeje
  • Displej není otočný - nelze natáčet selfie
  • Drahé objektivy

Obrazová kvalita foťáku je top, to je asi hlavní důvod, proč si Sony A7III koupit. Kvalita fotek je mimořádná i při vysokém ISO za špatných světelných podmínek. V době uvedení na trh Sony předběhlo konkurenci o několik let.
Foťák nabízí spoustu možností, jak si upravit ovládání, aby vám vyhovovalo. To je plus i minus. Celkově je menu dost nepřehledné a neintuitivní, nastavováním tlačítek, aby mi vyhovovala, jsem strávil na můj vkus až moc času.
Celkový dojem z ovládání a používání foťáku moc nenadchne. Pocit při stlačení spouště dělá dojem přístroje levné cenové kategorie, ne příliš důvěryhodně působí krytky na paměťovou kartu a konektory.

Sony Alpha A6600

Kodak Astro Zoom AZ255

Jiří Vyhlídal Jiří Vyhlídal

Přidáno: 8. února 2024

• Dobrá cena.
  • Hodně dobré přibližování.
  • Kompatibilní připojení USB2 (konektor jako ze starých mobilů).
  • Při focení z ruky dělá téměř všechny fotky neostré.
  • Málo citlivé na noční focení.
  • Krytka objektivu nebyla připevněna provázkem a snadno se ztratí.
  • Velká hmotnost zařízení.
  • Nelze nosit v ledvince, ani v malé kapse, je třeba dokoupit brašna.
  • Originální náhradní díly Kodak se shánět nedají.
  • Nevhodné pro focení při špatném počasí.

Opravdu jsem nečekal, že ve 21. století nový fotoaparát bude vážit jak cihla a fotit tak otřesně večer. Za posledních 5 let jsem byl zvyklý na mobil iPhone a tím fotím, i ten opotřebovaný fotí lépe. Moc to fakt nezaostřuje, 90% současných mobilů fotí lépe a rychleji. A ještě se mi podařilo hned po 5ti minutách zcela ztratit kryt z mostu vedle řeky (byl jsem na výletě 100km daleko večer), asi se na to místo za 2 dny vrátím a půjdu ho hledat a pak fotoaparát vrátím, když budu mít zpět krytku. Už od výroby to mělo být připevněné provázkem, nebo stabilnějším kusem plastu. Náhradní díly na tuto značku jsou na trhu nedostupné navíc. :(
Mně zaujal 25x optický zoom a možnost vyfotit kopec/horu hodně vzdálenou, ale bez stativu nemám šanci s tím dělat vůbec nic.

Nikon Z5

Nikon Z5

Ověřený zákazník Digital24.cz P.

Přidáno: 7. února 2024

Zakoupeno v Digital24.cz

• velký snímač
  • dobrý hledáček

Optimální "low cost" volba pro použití s manuálními kinofilmovými objektivy. Zaostření výrazně zlepšuje použitelná funkce focus peaking. Takže se s tím velmi dobře pracuje. Staré objektivy Zuiko ze 70. - 80. let tím dostali další prodloužení života a je to až překvapivě dobré s daným 24 MPx snímačem.
Ergonomie základních ovládacích prvků mi přijde horší než u "Olympusů" s malým snímačem jak z hlediska umístění některých ovládacích prvků (pro náhled člověk musí sundat ruku z objektivu, aby dosáhl na tlačítko náhledu apod., ale možná to půjde přehodit - mám ještě moc krátce) tak z hlediska tuhosti chodu (z5 je výrazně tužší co se týká ovládání některých přepínačů apod., zejména vzhledem ke své velikosti), ale asi si člověk zvykne.
Z hlediska váhy to je dnešní průměr, ale vtipné je, že tělo je cca o 150g těžší než stará celokovová OM1 ze 70.let a při nošení a manipulaci si toho člověk všimne :-) (ale vzhledem ke snímači, baterce a různým "fičurkám" to asi dnes moc lehčí udělat nejde.
Celková spokojenost vzhledem k záměru a snad dlouho vydrží :-).

Vtech Kidizoom Duo MX 5.0

Vtech Kidizoom Duo MX 5.0

Ověřený zákazník MALL.CZ Ověřený zákazník

Přidáno: 6. února 2024

(naposledy upraveno 7. února 2024)

Zakoupeno v MALL.CZ

• Výborný
  • Spousta funkcí
  • Moje vnoučata se o to popraly
  • Docela slušný fotky (není to žádný profi) ale fotky i videa slušný
  • Fakt slušná hračka

Menší výdrž baterek 4x tužka

Sony CyberShot DSC-RX100 VII

Sony CyberShot DSC-RX100 VII

Ověřený zákazník FotoŠkoda Ověřený zákazník

Přidáno: 5. února 2024

(naposledy upraveno 2. března 2024)

Zakoupeno v FotoŠkoda

foťák fotí nádherně, ale ta podpora ve formě mobilní aplikace nestojí za nic, kam se hrabou na Nikon

Nikon Z8

Nikon Z8

Ověřený zákazník Afoto Jakub M.

Přidáno: 4. února 2024

Panasonic Lumix DC-S5

Ověřený zákazník Chameleone Milan

Přidáno: 2. února 2024

Zakoupeno v Chameleone

• Nutno upgradovat firmware, navigace Panasonic by mohla být intuitivnější, ale jde to
  • Skvělý obrazový výstup - fotografie (video jsem zatím nezkoušel)
  • Aparát lehounce hřeje, ale hořčíkové tělo zvládá chladit
  • Skvělé možnosti vlastní funkční personalizace
  • Široká nabídka a konektivita různých objektivů od špičkových výrobců (Leica, Sigma a samozřejmě Panasonic)
  • Lze použít na veškeré foto práce/režimy, ovšem s odpovídajícími objektivy
  • Ještě se spolu seznamujeme... :)
  • Chybí česky tištěný manuál, je jen v PDF (bez interaktivních odkazů)
  • Intuitivnost a přehlednost navigace pro firmware upgrade - další support
  • Vyhledávání v klientské zóně Panasonic.com
  • Bez registrace produktu u Panasonic.com nedostupnost jakékoli produktové podpory

Ověřený zákazník CEWE FOTOLAB Josef

Zakoupeno v CEWE FOTOLAB

• velká frekvence snímků za vteřinu

Fotografování především sportu

R2Invest X2

R2Invest X2

Ověřený zákazník Allegro.cz Ověřený zákazník

Zakoupeno v Allegro.cz

Pro děti super hračka

Ověřený zákazník FotoŠkoda Janek

Zakoupeno v FotoŠkoda

• Dobré zpracování, na omak kvalitní materiál
  • Dobře sedí ruce
  • S objektivem RF dobré držení a menší /lehčí rozměry
  • Kvalita výstupu dostačující - porovnávám s EOS 5D Mark iv
  • Popruh by mohl být klasicky široký jako u starších zrcadlovek, dodávaný je úzký a nepohodlný na krku.
  • Absence druhého displeje s parametry nastavení
  • Na ovládání je potřeba si zvyknout
  • Vyšší pořizovací cena
  • Nemůžu si zvyknout na elektronický hledáček, ale oproti prvním "r-kům" je zde vidět pokrok...
  • Někdy zlobí jas, některý snímek je tmavý, jiný světlý - především focení osvětlených scén - divadlo a pod...
Nikon Z9

Nikon Z9

Ověřený zákazník Megapixel.cz Roman K.

Přidáno: 31. ledna 2024

(naposledy upraveno 31. ledna 2024)

Zakoupeno v Megapixel.cz

Ještě je brzy něco zde něco rozepisovat, seznamuji se s novým tělem. Přechod z D850... Ale zatím nej zělo od Nikonu, co jsem držel v ruce.

Canon EOS R5

Canon EOS R5

Ověřený zákazník FotoŠkoda Marian Mrozek

Přidáno: 30. ledna 2024

Zakoupeno v FotoŠkoda

• Hezké obrázky a malý šum. Tělo dobré pro všechny co mají menší ruce.
  • Autofokus je opravdu "skoro" perfektní!
  • Nedrží se tak dobře jako stará D5. A to mám na foťáku grip.
Sony Cyber-Shot DSC-RX100III

Sony Cyber-Shot DSC-RX100III

Ověřený zákazník Electro World c40

Přidáno: 29. ledna 2024

Zakoupeno v Electro World

• Pokud srovnám se svým DSLR Sony Alpha A200, tak tu již nepotřebuji tahat s sebou, RX100III jej plně nahradí, je malý a o hodně lehčí a snímky jsou myslím zdařilejší + bezvadná ostrost.
  • Omezený poměr optického zoomu u DSC-RX100III, na to budu asi tahat Sony A200 s teleobjektivem - ale to je u mne vyjímečné.

Jako kompakt vynikající (pokud tedy narazíte na slušnou cenu kterou měli u Elektroworldu).

Fujifilm X-S20

Fujifilm X-S20

Ověřený zákazník Megapixel.cz Ověřený zákazník

Přidáno: 28. ledna 2024

Zakoupeno v Megapixel.cz

• Kompaktní, "malej ale šikovnej"!

Dlouhé roky jsem fotil s Nikonem (F100, D200) a Fuji X-S20 je pro mě přechod k malému, nenápadnému, stáleusebevpohotovostimajícímu fotoaparátu. Po cca měsíci používání jsem nadmíru spokojen. Zažívám podobný pocit, jako když jsem před spoustou let vyměnil Pentakon six TL za malinkatý Rollei. X-S20 je fotoaparát na cesty, na oslavy, do městských uliček i "na vandry". Oproti Nikonu má mnohem jemnejsi spoušť, takže občas exponuji nechtěně a také joystick pro ovládání menu a polohy ostřícího bodu je poměrně citlivější, než bych čekal, ale to je věc zvyku.

Nikon Z7

Nikon Z7

Ověřený zákazník Afoto dp

Přidáno: 27. ledna 2024

(naposledy upraveno 28. ledna 2024)

Zakoupeno v Afoto

• 47 Mpix v plném formátu
  • skvělý focus peaking
  • dynamický rozsah a barevná hloubka snímacího čipu
  • kvalitní 28 - 70 mm/f4 a FTZ adaptér v setu
  • rozumná váha a rozměry
  • výprodejová cena (!)
  • problémy s fungováním starších objektivů třetích stran
  • malý buffer pro sekvenční ostření
  • kratší výdrž baterie

Na Z7 jsem přecházel z D7500 a byl to opravdu velký skok - bezzrcadlo, plný formát, větší rozlišení, stabilizovaný čip, ... Vůbec nechci tvrdit, že D7500 je špatný foťák, dokonce se mi při prvních foceních zdálo, že ten skok není až tak velký. Ale bylo to proto, že jsem nový foťák zpočátku používal stejným způsobem, jako ten starý. Ony k tomu svádí i důvěrně známé ovládací prvky, nikonista může vzít Z7 poprvé do ruky a okamžitě fotit, protože to ovládání zná. Ale určitě má cenu projít zkušenosti fotografů, kteří už nějakou dobu Z7, Z7 II případně Z6 používají.
1. Je třeba úplně změnit způsob ostření. Spousta nových uživatelů Z7 si stěžuje, jak foťák mizerně ostří. Zapomeňte na statické ostření na středový bod, naučte se ostřit na palec a otevře se vám úplně nový svět. Můžete mít trvale zapnutý některý z plošných režimů kontinuálního ostření a být okamžitě připraveni fotit naprosto cokoliv. Možnost překomponování zůstává, stačí pustit palec. Druhá možnost je ostřit manuálně se skvělým focus peakingem. Staré grify z analogového focení s manuálem se znovu hodí a získávají úplně nový rozměr.
2. Dál je potřeba dát bacha na to, že vysoké rozlišení trestá každou nestabilitu nebo chybu držení fotoaparátu. V něčem vás podrží stabilizace snímače, ale v tom je práve problém. Stabilizátor často zredukuje neostrosti na takovou míru, že je budete považovat za normální projev fotoaparátu. Jen si budete myslet, že ta Z7 není až tak dobrá, jak se tvrdí. Až teprve když foťák perfektně zafixujete na stativu nebo zkusíte rychlejší časy, pochopíte, jak kvalitní snímky s ní lze dělat. Rada je jednoduchá, používejte častěji stativ a z ruky dvakrát rychlejší časy, než jste byli doteď zvyklí.
3. Dynamický rozsah a barevná hloubka čipu jsou úžasné. Lze se opřít i o detailní rozlišení, které nekazí low pass filtr. Krajináři a portréťáci jsou v sedmém nebi.
4. Výdrž baterie je horší, ale tragédie to není. Druhá baterie je nutností při delším focení v zimě. Baterie EN-EL15 z D7500 je v Z7 použitelná, jen nejde nabíjet přímo v těle, musí do nabíječky.
5. Přestože jsem přešel z APSC na plný formát, s velikostí a váhou jsem si o fous (ze 720 na 675 g) polepšil. Další zlepšení v tomto směru přichází s novými Z objektivy, které díky zvětšení úhlu náhledu na čip mohou být kompaktnější, a tedy buď lehčí nebo kvalitnější nebo obojí. Už zoom nikon z 24-70 f2,8 (z 1070 na 805g) to jasně naznačuje. Pro cestovatele, kteří trvají na nekompormisní kvalitě krajinářských fotek, jsou to skvělé zprávy.
6. Starší F objektivy fungují přes FTZ adaptér (v setu už je ve verzi 2, 125 g navíc), třeba Artové Sigmy 14 a 50 mm naprosto bez problémů, , Nikkor 300mm f/4E PF ED VR úplně bez ztráty kytičky. Ale pozor, u Tamronů jsem narazil, SP90 a 70-210/f4 nefungovaly ani v plně manuálním režimu, foťák po jejich nasazení zobrazoval chybovou hlášku. Nepomůže ani koupit konzoli, SP90 umí na Z mount upgradovat pouze v zastoupení Tamronu v Pentě v Praze.

A pro koho je Z7 určena? Začneme tím, pro koho není - pro profesionály, zejména pro focení rychlých sportů v obtížných světelných podmínkách, těm patří do rukou Z8 nebo Z9.
A co pro začátečníky? Spíš nee... - pokud si nejste jisti, že je fotografie vaším celoživotním koněm, je lepší začít něčím jednodušším, menším a levnějším třeba Z50 nebo ZFc. Nebo můžete začít s jinou značkou, Sony, Canon nebo Fuji mají také skvělé stroje. Výběr nepodceňte, jakmile pořídíte objektivy k nějakému bajonetu, upíšete se značce vlastní krví.
Tak pro koho je tedy Z7 (a také Z7 II) určena? Je to úžasný univerzální stroj pro pokročilé nadšené amatéry, kteří chtějí pracovat s velkými výřezy nebo vidět svoje fotky vytištěné ve formátu A2 a větším a nechtějí se kvůli tomu tahat s velkou, těžkou a drahou "krávou" typu Z9 nebo Z8. Obrazový čip a optiku používá Z7 stejnou.

Vyjádřím se také k výhodné nabídce, ve které jsem stroj pořídil. Na marketingovou lež typu "poslední kus za tuto cenu" se můžete vykašlat, AFoto ji tam mělo už předtím, než jsem Z7 od nich koupil a bude ji tam mít i potom, co si ji koupí někdo další. Ale opravdu jde o výprodej za neskutečně výhodnou cenu. Celý set Z7+FTZ adaptér+24-70/f4 S byl za 63k, což znamená slevu 30k proti stejnému setu se Z7 II.
Nicméně ta nabídka má i své nevýhody. Dostanete stroj ze starší šarže s firmware verze 1.01, který spoustu věcí neumí (ostření na oko, CFExpress kartu, ...), a tedy budete potřebovat upgradovat. Znamená to buď cestu do města nebo zbytečný nákup XQD čtečky navíc. Upgrade provedete pouze přes XQD kartu, která je v setu přiložena (64 GB). Po nákupu větší CF Express (typ B), která je rychlejší a na jednotku objemu vlastně i levnější a bez problémů se zpomalováním ostření, původní XQD už nepoužijete.

Jak tedy zhodnotit Z7 na závěr? Získal jsem nekompromisní foťák, který dokonale uspokojuje moje potřeby amatéra odhodlaného zkoušet nové postupy a focení v mezních podmínkách v profesionální kvalitě. Navíc potenciál systému Z s nejširším zorným polem čipu ze všech konkurenčních systémů je obrovský, máme se zejména v oblasti objektivů na co těšit.
Co zamrzí jsou naprosto zbytečná omezení nastavená výrobcem. Jak jsem zmínil nefunguje s Tamron 70-210 a SP90, ani na manuál! Nikon jde (narozdíl od Sony) proti svým uživatelům a utajuje specifikaci rozhraní, aby se lépe prodávaly jeho objektivy. Z toho plynou nejen uvedené problémy, ale i fakt že konkurenční výrobci mohou uvádět na trh svoje objektivy ve variantách pro Z bajonet až se zpožděním. Takto je na trhu už skoro rok skvělá nová verze Tamronu 70-180/f2,8 pro bezzrcadlovky Sony za poloviční cenu než Nikkor Z 70-200/f2,8 a pro bajonet Z stále není. To je asi nejvážnější důvod, proč zvažovat nákup systému od konkurence.

Pentax K-3 III

Pentax K-3 III

Ověřený zákazník VK Foto Tomáš

Přidáno: 25. ledna 2024

(naposledy upraveno 25. ledna 2024)

Zakoupeno v VK Foto

• Použitelné vysoké ISO - 1600 prakticky bez šumu
  • Velmi citlivý joystick - stane se, že omylem přesunu zaostřovací bod

Opět velký skok vpřed hlavně co se týká kvality obrazu. Noční fotky je možno pořizovat bez stativu bez ztráty kvality. Stejně tak používat krátké časy při zhoršené viditelnosti. Též stabilizace je citelně lepší, s objektivem 35 je možno fotit 1/10s.

Zobrazuji 61 - 80 ze 500 recenzí 1...2 3 [ 4 ] 5 6...25