17. července 2013
Podrobněji: Dnes lze zcela určitě více doporučit bezzrcadlovku. Klasické zrcadlovky (aspoň ty běžně prodávané s APS-C snímači) jsou v podstatně překonané, a lze říci, že je to mrtvá záležitost. Pochopitelně spousta příznivců vám budou tvrdit opak (ale to tvrdili i o filmových zrcadlovkách). Na druhou stranu díky setrvačnosti trhu, klasické DSLR se budou prodávat ještě dlouho, a taky to neznamená, že jsou nějak výrazně horší (pouze jsou již technologicky překonané). Přesto lze dnes více doporučit více právě bezzrcadlovky, klasické zrcadlovky mají dnes smysl pouze v případě, že již máte výbavu (objektivy, blesky, …) pro konkrétní zrcadlovku.
Co do kvality snímků, pomineme-li Nikon 1 s menším čipem, mají všechny podobně velké snímače (rozdíly ve velikosti snímače jsou 10 až 20%, nicméně rozdíly dané technologií mohou být ještě větší, např. poslední generace LMOS snímače Panasonic je i přes menší velikost mírně lepší než APS-C CMOS snímače Nikonu a výrazně lepší než u APS-C CMOS snímače Samsungu). Výsledná kvalita snímků z pohledu snímače je tedy prakticky stejná jako u DSLR (jak co do citlivosti, tak co do dynamického rozsahu), a lze říci, že více než na drobných rozdílech ve velikosti snímače záleží na technologii snímače.
Co do kvality optiky, tak opět je kvalita stejná, resp záleží na použitém objektivu bez ohledu na to, zda je v zrcadlovce či bezzrcadlovce. Zároveň také platí, že objektiv je buď mírně menší (při stejné kvalitě a ceně), nebo je mírně kvalitnější (při stejné velikosti a ceně), nebo je mírně levnější (při stejné velikosti a kvalitě). Výběr objektivů pro bezzrcadlovky je dnes plně dostačující, ale určitou výhodou klasických zrcadlovek je větší dostupnost bazarových objektivů.
Dalším rozdílem a dnes již výhodou pro bezzrcadlovky je rychlost, zejména rychlost AF ostření a jeho kvalita a možnosti. Zatím co klasické zrcadlovky používají pouze phase detection (PD), tak bezzrcadlovky používají contrast detection (CD), popřípadě kombinaci CD+PD. Zatím co PD dokáže ostřit pouze na určitých místech, CD může ostřit v libovolném místě nebo místech a s různě velkými plochy. Rychlost ostření je dnes srovnatelná, dokonce je mírně rychlejší CD. Kvalita a přesnost AF zaostření je jednoznačně lepší u CD. Bezzrcadlovky mají také mírně rychlejší reakci na spoušť (nečeká se na sklopení zrcátka), a mají také rychlejší sériové snímání. V ostatních ohledech co do rychlosti jsou srovnatelné (resp nezáleží, zda to je zrcadlovka či bezzrcadlovka).
Další dnes nespornou výhodou bezzrcadlovek je elektronický hledáček. Ten poskytuje stejně jemný, ale větší a jasnější obraz, a při manuálním ostření se vám dokonce ještě více přiblíží, což umožní mnohem lepší manuální ostření než v případě optického hledáčku. V hledáčku vidíte skutečně to, co fotíte (včetně toho jak se projeví nastavení expozice, vyvážení bílé, atp), a můžete si zobrazit další informace (např histogram, vodováhu či vodící line). Více také zde https://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz...
Dále k obecně známým výhodám bezzrcadlovek patří nižší hmotnost a menší velikost jak samotného těla, tak i objektivů.
- Byla pro vás tato odpověď užitečná?
- Ano (14)
- Ne (2)