Poradna Digitální fotoaparáty


Autor: | Vloženo: 28.06.2014 000 14:31 | Témata: Poradna Digitální fotoaparáty

Třídy a jejich kriteria

Prosím o sdělení do jakých tříd jsou fotoaparáty zařazovány (nestačí jen kompakty, kompakty s výměnnými objektivy...) a jejich kritéria. Děkuji

  • Anonymní uživatel

    Anonymní uživatel

    28. června 2014

    Žádné oficiální třídy neexistují. Každý (obchod, magazín, atp) si je řadí posvém, nicméně často se shodují. Bohužel např zrovna označení "kompakty s výměnnými objektivy" je účelově vykonstruované konkurencí, tak by si je lidi zařadily k těm méně kvalitním, i když opak je pravdou). Členit fotoaparáty lze z mnoha pohledů (velikost, určení, kvalita, technické vlastnosti, atp)
    Nicméně pokusím se vám nastínit nejčastější členění.
    Lze říci že všechny fotoaparáty (ve spotřební třídě) lze rozdělit na dvě kategorie.
    -Fotoaparáty s pevným nevýměnným objektivem.
    -Fotoaparáty s výměnnými objektivy.


    Fotoaparáty s pevným nevýměnným objektivem, lze pak rozdělit na:
    -kompakty (tedy to nejčastější co se prodává)
    -prémiové kompakty (na první pohled stejné jako kompakty, tedy malý fotoaparát, ale je obvykle s větším snímačem a kvalitnější světelnější optikou, a tedy podstatně kvalitnější, ale také dražší).
    -UZ fotoaparáty (fotoaparáty s velkým zoomem (dnes obvykle 20x a více, a jsou také větší)
    -SLR like (nebo někdy také hybridy - velikostí, vzhledem i možnostmi připomínají spíše digitální zrcadlovky, ale mají pevný nevýměnný objektiv).
    -poslední dvě kategorie se trochu prolínají, a taky se někdy označují jako EVF přístroje, tedy obecně větší fotoaparáty s elektronickým hledáčkem.



    Fotoaparáty s výměnnými objektivy lze pak rozdělit na:
    -DSLR (klasické digitální mechanické zrcadlovky se sklápěcím zrcátkem) a sem lze zařadit SLT přístroje (s pevným zrcátkem)
    -Bezzrcadlovky (neboli mirrorless, či elektronické zrcadlovky, a někdy také označované jako DSLM či MILC), které dnes ve všech ohledech již překonávají klasické mechanické zrcadlovky.


    DSLR lze dále ještě rozdělit dle velikosti snímače:
    -APS-C (případně podobně velkým snímačem
    -FullFrame (profesionální přístroje s velkým snímačem)

    Bezzrcadlovky lze dále rozdělit na dvě kategorie:
    -Compact like (neboli také kompakt s výměnnými objektivy, či také CSC - což je přístroj menších velikostí, bez hledáčku, ovšem kvalitou plně srovnatelné s velkými zrcadlovky)
    -SLR like (s elektronickým hledáčkem, vzhledem a velikosti připomínají klasické zrcadlovky, možnostmi i výbavou je však dokonce překonávají)


    • Byla pro vás tato odpověď užitečná?
    • Ano (5)
    • Ne
    • Stanislav

      29. června 2014 - Stanislav

      Děkuji za obsáhlou informaci.
      Slyšel jsem něco ještě o fotoaparátech pro začátečníky, pokročilé, poloprofesionální, profesionální. Takovéto třídění je též jen otázkou obchodníků? Neexistuje jednotné (pro celý svět, nebo alespoň Evropu) třídění fotoaparátů?
      Děkuji předem za informace.
      Stanislav.


    • Anonymní uživatel

      30. června 2014 - Anonymní uživatel

      Bohužel nevím nic o žádném oficiálním třídění z pohledu pokročilosti ovládání. Ostatně to ani nedává ani smysl. Jednak je to je částečně dané určením (amatér většinou bude hledat levné a malé kompakty, a u nich výrobce dbá na jednoduchost, a naopak takový fotoaparát si asi nekoupí profesionál). A pak dnes i profesionální přístroje disponují i plně automatickým režimem, kde můžete jen cvakat.

      Tedy pokud jste amatér, tak všechny fotoaparáty dnes disponují jednoduchým režimem, na který bez jakýkoliv znalostí můžete fotit. Na druhou stranu, v takovém případě sice můžete jednoduše cvakat, ale u drahých přístrojů, tak nevyužijete jejich možnosti, a jsou to tak vyhozené peníze, a aby jste možnosti lepších a dražších přístrojů využil, musíte už mít nějaké zkušenosti (sebe lepší přístroj nedokáže přemýšlet za vás). A naopak pro profesionála sice nebude amaterský kompakt dostatečný, ale profesionál zase už bude vědět co chce.

      Jinak řečeno pokud jste začátečních a nemáte vyšší ambice, tak lze z výše uvedených doporučit:
      -kompakty
      -prémiové kompakty
      -UZ fotoaparáty
      -Compact like Bezzrcadlovky (CSC, tedy jednoduché kompakty s výměnnými objektivy)
      Ve všech případech se vlezete cca od 1tis do 12tis, dražší přístroje sice jsou stejně jednoduché, ale je to poněkud zbytečná investice.

      Pro pokročilé (případně amatéry s určitými ambicemi) pak lze doporučit prakticky cokoliv s výjimkou těch základních kompaktů, které rozhodně ne. Tedy cokoliv od prémiových kompaktů, UZ, SLR like kompaktů, DSLR či bezzrcadlovek. Cenově se tady vlezete cca do rozsahu 8tis až 20tis.

      V případě poloprofesionálu, tu už budou výhradně DSLR nebo bezzrcadlovky, ovšem s cenou spíše od 15tis do 50tis.

      A v případě profesionálů pak je v podstatě FullFrame DSLR nebo SRL like bezzrcadlovky, s cenami cca od 35tis klidně do stovek tisíc.


    • Anonymní uživatel

      30. června 2014 - Anonymní uživatel

      Jinak ještě doplním, dnes spíše rozhoduje to, kolik chcete do fotoaparátu investovat, a co od toho očekáváte (resp co budete fotit).


    • Stanislav

      5. července 2014 - Stanislav

      Děkuji za vyčerpávající informace,
      Stanislav


Tato otázka byla již uzavřena, protože na ni nikdo během posledních 90 dnů neodpověděl.

Pokud se chcete zeptat na něco dalšího, položte novou otázku.