Nejnovější recenze ze sekce Digitální fotoaparáty

Sony Cyber-Shot DSC-RX100III

Sony Cyber-Shot DSC-RX100III

Ověřený zákazník Electro World c40

Přidáno: 29. ledna 2024

Zakoupeno v Electro World

• Pokud srovnám se svým DSLR Sony Alpha A200, tak tu již nepotřebuji tahat s sebou, RX100III jej plně nahradí, je malý a o hodně lehčí a snímky jsou myslím zdařilejší + bezvadná ostrost.
  • Omezený poměr optického zoomu u DSC-RX100III, na to budu asi tahat Sony A200 s teleobjektivem - ale to je u mne vyjímečné.

Jako kompakt vynikající (pokud tedy narazíte na slušnou cenu kterou měli u Elektroworldu).

Fujifilm X-S20

Fujifilm X-S20

Přidáno: 28. ledna 2024

Zakoupeno v Megapixel.cz

• Kompaktní, "malej ale šikovnej"!

Dlouhé roky jsem fotil s Nikonem (F100, D200) a Fuji X-S20 je pro mě přechod k malému, nenápadnému, stáleusebevpohotovostimajícímu fotoaparátu. Po cca měsíci používání jsem nadmíru spokojen. Zažívám podobný pocit, jako když jsem před spoustou let vyměnil Pentakon six TL za malinkatý Rollei. X-S20 je fotoaparát na cesty, na oslavy, do městských uliček i "na vandry". Oproti Nikonu má mnohem jemnejsi spoušť, takže občas exponuji nechtěně a také joystick pro ovládání menu a polohy ostřícího bodu je poměrně citlivější, než bych čekal, ale to je věc zvyku.

Nikon Z7

Nikon Z7

Ověřený zákazník Afoto dp

Přidáno: 27. ledna 2024

(naposledy upraveno 28. ledna 2024)

Zakoupeno v Afoto

• 47 Mpix v plném formátu
  • skvělý focus peaking
  • dynamický rozsah a barevná hloubka snímacího čipu
  • kvalitní 28 - 70 mm/f4 a FTZ adaptér v setu
  • rozumná váha a rozměry
  • výprodejová cena (!)
  • problémy s fungováním starších objektivů třetích stran
  • malý buffer pro sekvenční ostření
  • kratší výdrž baterie

Na Z7 jsem přecházel z D7500 a byl to opravdu velký skok - bezzrcadlo, plný formát, větší rozlišení, stabilizovaný čip, ... Vůbec nechci tvrdit, že D7500 je špatný foťák, dokonce se mi při prvních foceních zdálo, že ten skok není až tak velký. Ale bylo to proto, že jsem nový foťák zpočátku používal stejným způsobem, jako ten starý. Ony k tomu svádí i důvěrně známé ovládací prvky, nikonista může vzít Z7 poprvé do ruky a okamžitě fotit, protože to ovládání zná. Ale určitě má cenu projít zkušenosti fotografů, kteří už nějakou dobu Z7, Z7 II případně Z6 používají.
1. Je třeba úplně změnit způsob ostření. Spousta nových uživatelů Z7 si stěžuje, jak foťák mizerně ostří. Zapomeňte na statické ostření na středový bod, naučte se ostřit na palec a otevře se vám úplně nový svět. Můžete mít trvale zapnutý některý z plošných režimů kontinuálního ostření a být okamžitě připraveni fotit naprosto cokoliv. Možnost překomponování zůstává, stačí pustit palec. Druhá možnost je ostřit manuálně se skvělým focus peakingem. Staré grify z analogového focení s manuálem se znovu hodí a získávají úplně nový rozměr.
2. Dál je potřeba dát bacha na to, že vysoké rozlišení trestá každou nestabilitu nebo chybu držení fotoaparátu. V něčem vás podrží stabilizace snímače, ale v tom je práve problém. Stabilizátor často zredukuje neostrosti na takovou míru, že je budete považovat za normální projev fotoaparátu. Jen si budete myslet, že ta Z7 není až tak dobrá, jak se tvrdí. Až teprve když foťák perfektně zafixujete na stativu nebo zkusíte rychlejší časy, pochopíte, jak kvalitní snímky s ní lze dělat. Rada je jednoduchá, používejte častěji stativ a z ruky dvakrát rychlejší časy, než jste byli doteď zvyklí.
3. Dynamický rozsah a barevná hloubka čipu jsou úžasné. Lze se opřít i o detailní rozlišení, které nekazí low pass filtr. Krajináři a portréťáci jsou v sedmém nebi.
4. Výdrž baterie je horší, ale tragédie to není. Druhá baterie je nutností při delším focení v zimě. Baterie EN-EL15 z D7500 je v Z7 použitelná, jen nejde nabíjet přímo v těle, musí do nabíječky.
5. Přestože jsem přešel z APSC na plný formát, s velikostí a váhou jsem si o fous (ze 720 na 675 g) polepšil. Další zlepšení v tomto směru přichází s novými Z objektivy, které díky zvětšení úhlu náhledu na čip mohou být kompaktnější, a tedy buď lehčí nebo kvalitnější nebo obojí. Už zoom nikon z 24-70 f2,8 (z 1070 na 805g) to jasně naznačuje. Pro cestovatele, kteří trvají na nekompormisní kvalitě krajinářských fotek, jsou to skvělé zprávy.
6. Starší F objektivy fungují přes FTZ adaptér (v setu už je ve verzi 2, 125 g navíc), třeba Artové Sigmy 14 a 50 mm naprosto bez problémů, , Nikkor 300mm f/4E PF ED VR úplně bez ztráty kytičky. Ale pozor, u Tamronů jsem narazil, SP90 a 70-210/f4 nefungovaly ani v plně manuálním režimu, foťák po jejich nasazení zobrazoval chybovou hlášku. Nepomůže ani koupit konzoli, SP90 umí na Z mount upgradovat pouze v zastoupení Tamronu v Pentě v Praze.

A pro koho je Z7 určena? Začneme tím, pro koho není - pro profesionály, zejména pro focení rychlých sportů v obtížných světelných podmínkách, těm patří do rukou Z8 nebo Z9.
A co pro začátečníky? Spíš nee... - pokud si nejste jisti, že je fotografie vaším celoživotním koněm, je lepší začít něčím jednodušším, menším a levnějším třeba Z50 nebo ZFc. Nebo můžete začít s jinou značkou, Sony, Canon nebo Fuji mají také skvělé stroje. Výběr nepodceňte, jakmile pořídíte objektivy k nějakému bajonetu, upíšete se značce vlastní krví.
Tak pro koho je tedy Z7 (a také Z7 II) určena? Je to úžasný univerzální stroj pro pokročilé nadšené amatéry, kteří chtějí pracovat s velkými výřezy nebo vidět svoje fotky vytištěné ve formátu A2 a větším a nechtějí se kvůli tomu tahat s velkou, těžkou a drahou "krávou" typu Z9 nebo Z8. Obrazový čip a optiku používá Z7 stejnou.

Vyjádřím se také k výhodné nabídce, ve které jsem stroj pořídil. Na marketingovou lež typu "poslední kus za tuto cenu" se můžete vykašlat, AFoto ji tam mělo už předtím, než jsem Z7 od nich koupil a bude ji tam mít i potom, co si ji koupí někdo další. Ale opravdu jde o výprodej za neskutečně výhodnou cenu. Celý set Z7+FTZ adaptér+24-70/f4 S byl za 63k, což znamená slevu 30k proti stejnému setu se Z7 II.
Nicméně ta nabídka má i své nevýhody. Dostanete stroj ze starší šarže s firmware verze 1.01, který spoustu věcí neumí (ostření na oko, CFExpress kartu, ...), a tedy budete potřebovat upgradovat. Znamená to buď cestu do města nebo zbytečný nákup XQD čtečky navíc. Upgrade provedete pouze přes XQD kartu, která je v setu přiložena (64 GB). Po nákupu větší CF Express (typ B), která je rychlejší a na jednotku objemu vlastně i levnější a bez problémů se zpomalováním ostření, původní XQD už nepoužijete.

Jak tedy zhodnotit Z7 na závěr? Získal jsem nekompromisní foťák, který dokonale uspokojuje moje potřeby amatéra odhodlaného zkoušet nové postupy a focení v mezních podmínkách v profesionální kvalitě. Navíc potenciál systému Z s nejširším zorným polem čipu ze všech konkurenčních systémů je obrovský, máme se zejména v oblasti objektivů na co těšit.
Co zamrzí jsou naprosto zbytečná omezení nastavená výrobcem. Jak jsem zmínil nefunguje s Tamron 70-210 a SP90, ani na manuál! Nikon jde (narozdíl od Sony) proti svým uživatelům a utajuje specifikaci rozhraní, aby se lépe prodávaly jeho objektivy. Z toho plynou nejen uvedené problémy, ale i fakt že konkurenční výrobci mohou uvádět na trh svoje objektivy ve variantách pro Z bajonet až se zpožděním. Takto je na trhu už skoro rok skvělá nová verze Tamronu 70-180/f2,8 pro bezzrcadlovky Sony za poloviční cenu než Nikkor Z 70-200/f2,8 a pro bajonet Z stále není. To je asi nejvážnější důvod, proč zvažovat nákup systému od konkurence.

Pentax K-3 III

Pentax K-3 III

Ověřený zákazník VK Foto Tomáš

Přidáno: 25. ledna 2024

(naposledy upraveno 25. ledna 2024)

Zakoupeno v VK Foto

• Použitelné vysoké ISO - 1600 prakticky bez šumu
  • Velmi citlivý joystick - stane se, že omylem přesunu zaostřovací bod

Opět velký skok vpřed hlavně co se týká kvality obrazu. Noční fotky je možno pořizovat bez stativu bez ztráty kvality. Stejně tak používat krátké časy při zhoršené viditelnosti. Též stabilizace je citelně lepší, s objektivem 35 je možno fotit 1/10s.

Ověřený zákazník FotoŠkoda Ověřený zákazník

Přidáno: 25. ledna 2024

Zakoupeno v FotoŠkoda

• fotoaparát splnil a překonal všechna očekávání
Fujifilm X-T30 II

Fujifilm X-T30 II

Ověřený zákazník Megapixel.cz Veronika

Přidáno: 24. ledna 2024

• TOP joystick
  • multifunkční kolečka
  • pohodlnost
  • kontrast dispaye
  • malý grip pro pravou ruku, když tam dám větší a těžší objektiv hůře se drží a pak nechtěně mačkám q tlačítko. Zajímalo by mě, jestli se tam dá nějaký větší grip přidělat :)
Olympus TG-7

Panasonic Lumix DC-S1R

Ověřený zákazník Megapixel.cz Petr Kučera

Přidáno: 19. ledna 2024

Zakoupeno v Megapixel.cz

• L-mount systém - zaručená vysoká jakost objektivů od společností Leica a Panasonic (případně vyšší modely Sigma)
  • Robustnost, pevný a velký grip, množství ovládacích prvků
  • Obrazová kvalita
  • Možnosti nastavení, množství režimů a modifikací jednotlivých prvků
  • Někomu nemusí vyhovovat DFD ostření na bázi porovnání kontrastu
  • Vyšší spotřeba zařízení = nižší výdrž i skrze poměrně velkou baterii

Při hlední vybavené FF těla jsem se rozhodoval mezi A7R IV a A7R V, následně mě ale zaujal Lumix S1R. Dle srovnávacích fotografií by měl dosahovat minimálně úrovně A7R IV, což mi po obrazové stránce stačilo. Dalším aspektem je stabilizace, která je na velmi dobré úrovni, tam nebylo co řešit. Video, které nebylo prioritou (na to mám jiné zařízení), zde máme v podobě UHD 4K/60p, FHD120p a případně 6k/30p v XAVC s datovým tokem maximálně 150Mbit v 8bitu (s původním FW, nový jsem nezkoušel). Pro základní účely plně dostačující.
Tělo je zpracováno opravdu bytelně, perfektně se drží, grip je výrazný, mnoho plně konfigurovatelných ovládacích prvků. Samotnému tělu nelze z HW stránky nic vytknout.
Jednu, resp. dvě slabiny však zařízení má. Autofocus je typu DFD, tedy kontrastní. Mám zkušenost s mnohými staršími těly a oproti těm je zde kontrastní ostření opravdu bleskurychlé (což má jistou souvislost s druhou slabinou) a minimum neostrých nebo nedoostřených snímků. Vyjímečně má problém zaostřit. Nelze však čekat výkon vhodný pro sportovní fotografii.
Co však asi někoho překvapí, je ona výdrž na baterii. Oproti starším tělům, kde jsem baterii vybil až tak po půlroce občasného použití, tady baterie zmizí za měsíc-měsíc a půl. Při focení a točení mizí před očima, zkrátka, zmíňka o nižší výdrži je relativně na místě a zřejmou daní je rychlost zobrazení v hledáčku, rychlost ostření a celkově vybavenost zařízení. Je tedy dobré s touto skutečností počítat.

Sony Alpha A6700

Sony Alpha A6700

bro bro

Přidáno: 17. ledna 2024

• stabilnější v ruce - grip
  • po letech 24Mp zvýšené rozlišení na 26Mp
  • výdrž baterie
  • hromady nastavení
  • rychlý
  • ostření !!!!
  • stabilizace čipu
  • 4K/60fps (umí i 120fps, ale víc využiji 60fps)
  • nevím, co si mám myslet o nabíjení ve fotoaparátu :-/

Po letech, kdy jsem pořizoval A77 konečně Sony udělalo adekvátní náhradu, která je ve všech směrech lepší než zmíněný fotoaparát. Předchozí mnou vlastněné modely (A6000,A6400) měly v určitých ohledech ústupky oproti modelu A77 (bez stabilizace, podstatně horší grip, slabé baterie, neotočný zadní display atd.) Teď jsem konečně spokojený a doufám, že následující modely už budou vždy jen překračovat pomyslnou laťku tohoto aparátu.

Nikon Z9

Nikon Z9

Ověřený zákazník FotoŠkoda Ověřený zákazník

Zakoupeno v FotoŠkoda

Vlajková loď plní vše, co slibuje. Je to asi trapné, ale jsem nadšen, jak funguje, reaguje a fotí. Přechod z D750 byl naprosto bezproblémový, skoro všechno je na stejném místě. Filozofie zůstala zachovaná, vzal jsem schválně do ruky také stále perfektní F100 a není žádný problém mezi nimi "přepínat". U Z9 dokonale funguje AutoISO, zejména při natáčení v obtížných světelných podmínkách, kdy potřebujete mít stále stejnou hloubku ostrosti.

Kodak Friendly Zoom FZ55

Kodak Friendly Zoom FZ55

Ověřený zákazník ONLINESHOP.cz Rony

Zakoupeno v ONLINESHOP.cz

Dokonalý pro mé využití

Nikon Z fc

Nikon Z fc

Ověřený zákazník CEWE FOTOLAB Petr S.

Přidáno: 16. ledna 2024

Zakoupeno v CEWE FOTOLAB

• vyhovuje mi způsobem provedení
  • lehký a skladný

Canon PowerShot G7 X Mark II

Canon PowerShot G7 X Mark II

Přidáno: 11. ledna 2024

Zakoupeno v Megapixel.cz

velmi dobrý rozsah objektivu a velká světelnost

R2Invest Unicorn Kids

R2Invest Unicorn Kids

Ověřený zákazník Respelen T.M.

Přidáno: 10. ledna 2024

• Kvalitní videa
  • výdrž baterie
  • České menu
  • Jednoduché ovládání

Kdo shání fotoaparát s jednoduchým srozumitelným ovládáním, tak toto je správná volba. Fotky jsou super kvalitní a jde to až do 4K. Objektiv má 64Mp a videa jsou opravdu kvalitní ve velkém rozlišení. Voda mu skutečně nevadí a to ani pro focení pod vodou. Výdrž baterie je dostačující. Doporučuji pokud se bude fotit celý den někde v přírodě, nebo památky, tak si vzít powerbanku. Nabíjení je poměrně rychlé. Dělá opravdu skvělé fotky a výhodou je i přední displej na selfie. To jsme zkoušeli taky a je to stejné jako z mobilu. Rozhodně doporučuji.

Vtech Kidizoom Duo MX 5.0

Vtech Kidizoom Duo MX 5.0

Ověřený zákazník Alza.cz Jorik

Přidáno: 9. ledna 2024

Zakoupeno v Alza.cz

• Vypadá to jako hračka, prodává se to jako hračka (jasně že pro určitou věkovou kategorii) ale umí to fotky jako dost dobrý.
  • Zatím o žádných nevím.

Je to prostě fotoaparát který je vzhledem zajímavý právě pro děti, umí hodně moc věcí, kromě fotky nabízí další "vymoženosti" které já jsem u svého prvního fotoaparátu ("Pionýr" z bakelitu ale na opravdický film) tenkrát jako malý kluk neměl. Jako že je to digitál (fotky vidíš hned (ne žádná "temná komora" jako já v jejich létech. Ale to mělo právě to svoje "kouzlo"), má to zoom, blesk, selfie, úpravu fotek (sranda věci), nahrávání videa a tak. Tak třeba je to fotografování "chytne". Bych byl moc rád.

Ověřený zákazník FotoŠkoda Lubos Pech

Přidáno: 8. ledna 2024

Zakoupeno v FotoŠkoda

upgradoval jsem z eos 40D, takže pokrok o celou výškovou budovu (ne jen o patro nebo dvě). Ještě jsem se dost nenabažil. Je super.

Sony Alpha A7R V

Sony Alpha A7R V

Ověřený zákazník Megapixel.cz Pepíno

Přidáno: 7. ledna 2024

(naposledy upraveno 7. ledna 2024)

• Větší čip
  • Lehká
  • Menší

Přešel jsem z DSLR a je vše jinak, nově a je toho víc. Používám A7RV krátce, ale musím napsat, že kluci v Sony udělali super stroj, který bude vyhovovat všem mým nárokům, které osobně chci a splnili podle recenzí, které jsem četl. Každý si v nastavení najde své ovládání a nastaví tak, aby hned mohl fotit.

Zobrazuji 21 - 40 ze 500 recenzí 1 [ 2 ] 3 4 5...25